Resort chce, aby prawo o ruchu drogowym określało w końcu zasady poruszania się przy użyciu urządzenia transportu osobistego. Osoby jeżdżące na wspomnianych urządzeniach będą miały obowiązek korzystania z drogi dla rowerów. Do tej pory jazda na nich nie była regulowana w kodeksie drogowym.
Jeśli natomiast osoba jadąca np. na hulajnodze nie będzie poruszała się szybciej od pieszego, to wtedy będzie mogła korzystać z chodnika lub pobocza. Po wprowadzeniu nowych przepisów policjanci w zgodzie z prawem będą mogli podejmować interwencję w stosunku do osób przemieszczających się na rolkach, deskorolkach, wrotkach, hulajnogach i segwayach, które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Opracowywany w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa projekt nowelizacji ma wprowadzić do ustawy – Prawo o ruchu drogowym, definicję urządzenia transportu osobistego. Za takie będzie uznawane urządzenie konstrukcyjne przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, i którego szerokość wynosi maksymalnie 90 cm.
W zależności od oceny sytuacji faktycznej funkcjonariusze będą mogli poprzestać na środkach oddziaływania wychowawczego i zastosować pouczenie, lub nałożyć mandat karny w wysokości od 20-500 zł.