Nowoczesne środki smarowe – pozornie duże koszty, realne benefity

Wielu przedsiębiorców prowadzących od lat swoje działalności, niekonieczne na nowoczesnych maszynach, jest przyzwyczajonych do stosowania środków smarowych jednego producenta w tej samej klasie jakościowej. Ze względu na stabilność prowadzenia procesu jest to działanie jak najbardziej wytłumaczalne, jednak czy zadaniem przedsiębiorcy nie jest dążenie do ciągłej poprawy wydajności i doskonalenia procesów produkcyjnych?

Nowoczesne środki smarowe – pozornie duże koszty, realne benefity
Podaj dalej

Obecnie produkowane oleje smarowe wyposażone są w dużo bardziej zaawansowane pakiety dodatków, spełniające restrykcyjne wymagania OEMs. Producenci zapewniają dłuższe okresy pracy pomiędzy wymianami, w przypadku przemysłowych olejów przekładniowych czas pracy oleju nowej generacji wydłużył się nawet czterokrotnie. Wpływają na to głównie wysokie jakościowo bazy syntetyczne, które pomimo wyższych kosztów zakupu, szybko amortyzują wydatek, dzięki zapewnieniu wyższej jakości oraz wydłużeniu czasu eksploatacji. Zysk można również upatrywać w zadeklarowanej przez dostawcę możliwości oszczędności energii, czyli zjawisku Energy Efficiency dla olejów hydraulicznych, turbinowych oraz przemysłowych przekładniowych.

Który olej wybrać, by być nowoczesnym i oszczędnym?

Wybierając olej hydrauliczny należy kierować się warunkami panującymi w układzie oraz zaleceniami producenta. Aprobata jest tutaj świetnym wyznacznikiem, gwarantuje nam poziom jakościowy przewyższający normy ISO i DIN, a jednocześnie zapewnia gwarancję dla aparatury. Nie należy oczywiście przesadzać, wystarczy wybierać produkt w odpowiedniej klasie lepkości i jakości wymaganej przez dokumentację sprzętu, jeśli ma to być olej HLP to pozostańmy przy klasie L-HM/HLP.

Przy podwyższonych ciśnieniach i temperaturach w układzie, można wybrać olej bardziej wytrzymały z półki premium, Extra L-HV który może zapewnić dłuższy czas eksploatacji przy zachowaniu świetnych parametrów. Jeszcze wyżej w hierarchii znajdują się energooszczędne oleje hydrauliczne typu Power L-HV, które poza wydłużonym czasem eksploatacji gwarantują redukcje zużycia energii.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku olejów przekładniowych przemysłowych, jednak tutaj postęp pozwala nawet na czterokrotne wydłużenie czasu eksploatacji w stosunku do produktu mineralnego, jeżeli zastosujemy olej syntetyczny. Pomimo podwyższonych kosztów początkowych, amortyzacja następuje relatywnie szybko, a zyski zauważalne są na wielu płaszczyznach działalności przedsiębiorstwa.

Monitoring i pielęgnacja środków w eksploatacji

Działania gwarantujące bezpieczny zysk muszą również być odpowiednio zabezpieczone, podstawowym działaniem serwisowym mającym wpływ na niezawodną i bezawaryjną pracę urządzenia jest prowadzenie monitoringu stanu zastosowanego w jego układzie środka smarowego. Sukcesywnie prowadzone analizy oleju pozwalają na ocenę jego stanu pod kątem stopnia degradacji, zmian własności użytkowych oraz obecności zanieczyszczeń pochodzących z procesów zużyciowych oraz z otoczenia pracy maszyny. Analizy olejowe dostarczają również informacji o stanie maszyny.

Kolejnym istotnym sposobem przyczyniającym się do prawidłowej eksploatacji maszyny jest  odpowiednie przygotowanie układu smarowania maszyny do zalania (szczególnie istotna w eksploatacji cieczy technologicznych, np. emulsji wodnych stosowanych w procesach obróbki i szlifowania metali) oraz późniejsza pielęgnacja środka smarowego w trakcie jego użytkowania.

Połączenie systematycznej obserwacji trendów i dynamiki zmian parametrów fizyko-chemicznych oleju wraz z jego okresową pielęgnacją pozwala na wykrycie, we wczesnym etapie, mogących powstać awarii oraz na maksymalne wydłużenie czasookresu między wymianami oleju. Okresowa pielęgnacja oleju realizowana jest poprzez zastosowanie filtracji bocznikowej w układzie olejowym urządzenia, przy użyciu wysokowydajnych agregatów filtrujących. Celem filtracji oleju jest usunięcie z olejów przemysłowych zanieczyszczeń mechanicznych oraz uzyskanie wymaganej klasy czystości.

Outsourcing gospodarki smarowniczej

Jednym z najskuteczniejszych środków wpływającym na redukcję kosztów utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych jest powierzenie gospodarki smarowniczej specjalistycznym serwisom olejowym. Rozwiązanie takie niesie za sobą wiele korzyści do których można zaliczyć zapobieganie nieprzewidzianym awariom maszyn, zapewnienie większej niezawodności urządzeń technicznych, co bezpośrednio prowadzi do przeciwdziałania nieplanowanym przestojom technicznym. Dodatkowym atutem przemawiającym za powierzeniem opieki nad gospodarką smarowniczą wyspecjalizowanemu serwisowi jest zoptymalizowanie stosowanych środków smarowych, łącznie z możliwością zlecenia odpowiedzialności za magazynowanie i logistykę  zużywanych produktów smarowych.

Tagi: ORLEN OilPlatinum ExpertPlatinum Warsztatoleje silnikoweACEA

 

Przeczytaj również