17 razy zdawał na prawo jazdy, ale już go nie ma. Ma za to spory mandat - wszystko przez szkolny błąd

Policjanci regularnie przypominają o wysokich karach grożących kierowcom, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, szczególnie te dotyczące ograniczeń prędkości. Niestety, nawet po zmianach, które zostały wprowadzone 17 września, zdarzają się kierowcy, którzy nie respektują prawa. Mundurowi apelują o bezpieczną jazdę i zapowiadają, że dla „piratów drogowych” nie będzie taryfy ulgowej.

17 razy zdawał na prawo jazdy, ale już go nie ma. Ma za to spory mandat – wszystko przez szkolny błąd
Podaj dalej

17 podejść i wszystko to jak krew w piach…

23 letni kierowca audi niedługo cieszył się prawem jazdy. Po 17 podejściach do egzaminu, w końcu go zdał. Niestety chyba ponownie zapomniał o podstawowych zasadach w ruchu drogowym, ponieważ w miniony weekend znacząco przekroczył prędkość w terenie zabudowanym i stracił uprawnienia na 3 miesiące.

W niedzielę 26 lutego policjanci ze szczecińskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli kierowcę Audi, który jechał trasą zamkową zdecydowanie za szybko. Pomiar wykazał 118 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Kara za takie przewinienie musiała być dotkliwa.

Jak się okazało, 23 letni kierowca miał ogromne problemy ze zdobyciem uprawnień do kierowania pojazdami. Nie nacieszył się nimi długo, a weekendowe spotkanie z drogówką zapamięta na zawsze. Poza wysokim mandatem (2000 złotych) zostały mu cofnięte uprawnienia na 3 miesiące. Pozostaje mieć nadzieję, że powrót za kółko będzie świętował już mniej spektakularnie.

Policjanci przypominają, że nadmierna prędkość szczególnie w terenie zabudowanym wciąż jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych więc rażące naruszenia będą surowo karane.

Policja przypomina!

Policjanci przypominają, że obowiązujące od 17 września przepisy podniosły liczbę punktów karnych za wiele wykroczeń (m.in. za przekroczenie prędkości) maksymalnie można dostać ich nawet 15 za jedno przewinienie. Zlikwidowano też możliwość redukowania liczby punktów na koncie poprzez kursy edukacyjne, a same punkty znikają dopiero dwa lata po opłaceniu mandatu. Dodatkowo za najbardziej niebezpieczne wykroczenia w przypadku recydywy podwaja się kwotę mandatu.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

Znaczące podwyższenie kar oraz ich nieuchronność mają przyczynić się do zmniejszenia ilości zdarzeń drogowych, w szczególności tych najtragiczniejszych. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie obowiązujących przepisów, tak aby zawsze bezpiecznie dotrzeć do celu.

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
  • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci
  • poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
  • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
  • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy –
  • pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych.

Z dniem 17 września w życie weszło w życie także nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Największą ilość punktów karnych (15 pkt) otrzymają kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki wymienione w rozporządzeniu dotyczącym wysokości grzywien nakładanych w formie mandatu karnego za wybrane rodzaje wykroczeń.

Należy pamiętać, że w przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.

Pamiętajmy, że to czy nowe przepisy dotkną nas jako uczestników ruchu drogowego zależy wyłącznie od nas samych. To my decydujemy o naszym zachowaniu na drodze i ewentualna odpowiedzialność spoczywa na nas.

KMP W SZCZECINIE

Przeczytaj również