Projekt przyjęty, same ulgi

Rząd zdecydował się przyjąć projekt ustawy o elektromobilności i paliwach. Na jego mocy samochody elektryczne zostaną zwolnione z opłat parkingowych i akcyzy, powstaną strefy czystego transportu a także sieć infrastruktury służącej do ładowania prądem oraz gazem.

Projekt przyjęty, same ulgi
Podaj dalej

Projekt ustawy określa dokładnie zasady funkcjonowania, rozwoju oraz rozmieszczenia infrastruktury służącej do ładowania samochodu paliwami alternatywnymi, a także wskazuje konkretne zadania dla podmiotów publicznych. Budowa bazowej sieci ma zostać ukończona już w 2020 roku i będzie zlokalizowana w aglomeracjach, obszarach gęsto zaludnionych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie transeuropejskich drogowych korytarzy transportowych. Zgodnie z przyjętymi założeniami będzie ją tworzyło 400 stacji ładowania o dużej mocy oraz 6 tysięcy obiektów o mocy normalnej. Dojdzie do tego również 70 punktów tankowania CNG, czyli sprężonego gazu.

https://www.facebook.com/GOCarsAtlasWard/photos/a.1823685314610059.1073741834.1750399465271978/1859421757703081/?type=3&theater

Co ważne, usługa ładownia nie będzie traktowana w przepisach jako jej sprzedaż. Taki zabieg ma kolosalne znaczenie, bowiem do tego typu działań nie będzie wymagana koncesja. Samo ładowanie pojazdów będzie nowym rodzajem działalności gospodarczej, a eksperci przewidują, że już w latach 2018/19 infrastruktura zacznie się rozbudowywać samodzielnie na zasadach rynkowych, dzięki korzystnemu systemowi dofinansowań. Jeżeli do roku 2019 poszczególne gminy nie będą posiadały wymaganej przez ustawodawcę ilości punktów ładowania, będą musiały one opracować i przedstawić plan nadrobienia zaległości.

Co więcej, w polskich gminach powstaną specjalne strefy czystego transportu. W takich obszarach będą się mogły poruszać jedynie pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi. Oczywiście będzie odstępstwo od tej zasady, jednak odpowiednio płatne. Samochody spalinowe będą zmuszone do uiszczenia opłat w wysokości nie przekraczającej 30 złotych dziennie, a cały dochód będzie wpływem finansowym dla gminy. Dodatkowo właściciele samochodów elektrycznych będą zwolnieni z akcyzy, skorzystają z wyższych odpisów amortyzacyjnych oraz będą mogli bezpłatnie korzystać ze wszystkich parkingów oraz buspasów. W planie rządu znajduje się wprowadzenie na polskie drogi do końca 2025 roku miliona pojazdów elektrycznych.

Tagi: Elektromobilność

Przeczytaj również