Zupełnie nowy Golfy GTI już wkrótce na drogach

Zupełnie nowy Golfy GTI już wkrótce na drogach

Zupełnie nowy Golfy GTI już wkrótce na drogach

Podaj dalej

Już 9 maja rozpocznie się największe spotkanie miłośników GTI na świecie. Miejsce zlotu to tradycyjnie Reifnitz nad Jeziorem Wörth w Austrii. W ubiegłym roku 7.300 samochodów i około 125.000 gości zmieniło austriackie miasto w mekkę fanów GTI.

Organizatorzy liczą na podobną frekwencję również w tym roku. Volkswagen specjalnie na tę okazję również przygotował coś specjalnego. W trakcie imprezy zaprezentowany zostanie Golf GTI TCR, który już końcem tego roku trafi do produkcji. Jest to 290-konna odmiana Golfa GTI, przygotowana specjalnie dla uhonorowania fanów tego modelu.

Nowa odmiana Golfa GTI jest drogową wersją samochodu, który dwukrotnie zwyciężał w ogólnoświatowej serii wyścigów TCR i nazywa się tak samo, jak auto wyczynowe, czyli Golf GTI TCR. Specyfikacja i wygląd samochodu wyścigowego sprawiają, że również nowy model w rodzinie GTI prezentuje się agresywnie zarówno z uwagi na stylistykę, jak i na moc oraz na osiągi.

Turbodoładowany silnik nowego Golfa GTI TCR osiąga moc 290 KM (213 kW) w przedziale od 5.000 do 6.800 obr./min. Jednostka napędowa TSI generuje maksymalny moment obrotowy o wartości 370 Nm, który do kół przedniej osi trafia już od 1.600 obr./ min. Moment obrotowy o maksymalnej wartości utrzymuje się do aż 4.300 obr./min. Zarówno 7-biegowa przekładnia o dwóch sprzęgłach (DSG) i blokada mechanizmu różnicowego przedniej osi odpowiadają za sprawne przeniesienie momentu obrotowego oraz za doskonałą trakcję.

Maksymalna prędkość Golfa GTI TCR wynosi 250 km/h, ale można ją zwiększyć do 264 km/h, jeśli nabywca zdecyduje się na usunięcie elektronicznego ogranicznika prędkości. Wówczas nowy GTI TCR będzie najszybszym Golfem GTI obecnej generacji.

Ze sprzedażą na poziomie ponad 2,2 miliona egzemplarzy, Golf GTI stał się jednym z najpopularniejszych kompaktowych samochodów sportowych na świecie. Wszystko zaczęło się w 1976 roku, gdy Volkswagen zaoferował samochód z napędem na przednią oś i z silnikiem o mocy 110 KM, który zapewniał świetne osiągi. Pierwotnie miało powstać tylko 5.000 egzemplarzy Golfa GTI jednak do dzisiaj wyprodukowano aż 4.400 razy więcej.

Tagi: Volkswagen, Golf GTI TCR, premiera 2018,

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News