Zmiany korzystne dla kierowców

Zmiany korzystne dla kierowców

Podaj dalej

Zapowiada się na to, że będziemy mieli przełom  w przepisach o wystawianiu mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów. Posłowie pracują nad zmianą 183. artykułu kodeksu postępowania karnego, dzięki której będzie można odmówić składania zeznań nie tylko w przypadku przestępstwa, ale także wykroczenia, jakim jest przekroczenie prędkości.

Nowy artykuł 183. paragraf 1. ma brzmieć „Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo, przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe”.

fotoradar_resize

W chwili obecnej właściciel samochodu przyłapanego przez fotoradar, musi powiedzieć kto jechał jego pojazdem. Jeśli tego nie zrobi, narazi się na karę za niewskazanie sprawcy wykroczenia. Teraz wszystko ma zmienić ustawa, która pozwoli uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeśli jej udzielenie mogłoby narazić nas albo bliską nam osobę na odpowiedzialność za wykroczenie. Ustawa ma objąć także wykroczenia skarbowe.

Jeśli zostanie ona przegłosowana w Sejmie, to wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku. Podczas dzisiejszego posiedzenia odbyło się pierwsze czytanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News