Założyciel Daewoo nie żyje. Zmarł w wieku 83 lat

Założyciel Daewoo nie żyje. Zmarł w wieku 83 lat

Kim Wu Czung

Podaj dalej

W wieku 83 lat zmarł Kim Wu Czung, założyciel marki Daewoo. Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej zapalenie płuc. Jego firma była drugim największym koreańskim koncernem w historii. Daewoo rozwijało się przed laty tak dobrze, że w pewnym momencie swojej historii zatrudniało około  300 tys. osób w 110 krajach. Produkowało nie tylko samochody, ale działało też w branży budowlanej, konstruowało statki i wytwarzało sprzęt elektroniczny.

Firma jednak przedkładała wzrost nad dochodowość biznesu, co w momencie azjatyckiego kryzysu w latach 1997-1998 doprowadziło do jej upadku. Kim Wu Czung ukrywał gigantyczne, sięgające 75 mld dolarów zadłużenie firmy, przez co musiał uciekać z kraju. Wrócił w 2005 roku i od razu trafił do aresztu. Został skazany za sprzeniewierzenie pieniędzy i oszustwa finansowe na 10 lat więzienia. Sąd wyższej instancji skrócił karę do 8.5 roku więzienia.

popularny model
Jeden z najbardziej popularnych modeli marki Daewoo w Polsce obok m.in. Tico

Daewoo uchodzi za przykład popularnych swego czasu w Korei Południowej konglomeratów zwanych czebolami. Dobre kontakty z władzami autorytarnymi władzami pozwalały na udzielanie tanich kredytów, a to sprawiało, że firma taka jak Daewoo mogła bardzo szybko się rozwijać. Bliskie i kontrowersyjne relacje z tamtejszą władzą do dnia dzisiejszego budzą w tamtejszym kraju gorącą dyskusję.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News