Za dniówkę Szwajcar przejedzie prawie pięć razy więcej km niż Polak. Jesteśmy na szarym końcu statystyk

Za dniówkę Szwajcar przejedzie prawie pięć razy więcej km niż Polak. Jesteśmy na szarym końcu statystyk

Podaj dalej

754 km – właśnie tyle za jeden dzień pracy będzie w stanie przejechać statystyczny Polak. Niestety, na tle reszty krajów europejskich to rezultat słabiutki. Za nami znajduje się tylko Rumunia i Bułgaria, ale marne to pocieszenie.

Odwróć tabelę – Polska na czele. No prawie…

Średnim pensjom i cenom paliw w różnych krajach na Starym Kontynencie przyjrzeli się eksperci porównywarki Rankomat. W badaniu opartym na raportach Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wyliczyli ile za jeden dzień pracy przejedzie obywatel danego państwa. Wartości podane były w dolarach amerykańskich. I tak oto, w Polsce średnie dzienne zarobki to około 56 dol., a cena paliwa a naszym kraju to 1,06/l. Polak przejedzie więc 754 km, gorzej w Europie wypada tylko Rumunia (628 km) i Bułgaria (523 km).

Lepiej pod tym względem wypadają chociażby nasi południowi sąsiedzi. Średnia pensja dzienna w Czechach to 80 dol., a cena za litr paliwa wynosi 1,14 dol/l. Jeśli zatem Czech zatankuje swój samochód za jedną dniówkę, to przejedzie aż o 250 km więcej (1 006 km) niż Polak (754). Oto inne przykłady:

• Portugalia – 809 km
• Czechy – 1 006 km
• Włochy – 1 218 km
• Hiszpania – 1 310 km
• Francja – 1 563 km
• Holandia – 1 689 km
• Wielka Brytania – 1728 km
• Niemcy – 1867 km
• Szwajcaria – 3 444 km

Rekordzista dojedzie do Azji

Doskonale w zestawieniu wypada Szwajcaria. Statystyczny Helwet za pieniądze zarobione jednego dnia jest w stanie przejechać samochodem aż 3 444 km. Wynik robi wrażenie, ale to i tak niewiele w porównaniu do… Monakijczyka. Obywatel Księstwa Monako za dniówkę ( 738 dol) pokona autem aż… 6850 km. Czyli teoretycznie, kierowca wyjeżdżając z Monako byłby w stanie dojechać do… Pakistanu. Oczywiście taka podróż samochodem nie miałaby żadnego logistycznego sensu, ale sam fakt, że jest to teoretycznie możliwe za jedną pensję – robi wrażenie.

Zapaliła mu się kontrolka diagnostyki silnika. To co znalazł pod maską mrozi krew w żyłach [WIDEO]

źródło: rankomat.pl

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News