Z pucharami za Mistrzostwo Europy

Z pucharami za Mistrzostwo Europy

Podaj dalej

Podobnie jak w ubiegłym roku, także na zakończenie sezonu 2016 Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran odebrali prestiżowe statuetki za wywalczony tytuł Rajdowych Mistrzów Europy. Tym razem polska załoga została nagrodzona w Limassol – tuż po Rajdzie Cypru, podczas gali wieńczącej 64. już sezon FIA ERC. Dzięki tegorocznemu sukcesowi Kajetanowicz dołączył do wąskiego grona zawodników, którzy obronili mistrzostwo Starego Kontynentu. Przed Polakiem dokonali tego jedynie Sobiesław Zasada, Bernard Darniche i Luca Rossetti. Poza trofeami indywidualnymi, na ceremonii wręczono także statuetkę dla LOTOS Rally Team, czyli najlepszego zespołu Rajdowych Mistrzostw Europy 2016.


kajetanowicz_baran_i_lotos_rally_team_z_pucharami_za_mistrzostwo_europy_1

Reprezentanci LOTOS Rally Team punktowali we wszystkich 8 rundach mistrzostw, w których wystartowali, a 5 z nich ukończyli w pierwszej trójce, w tym 3 na drugim miejscu, a Rajd Rzeszowski – na pierwszym. Kluczem do tegorocznego sukcesu było wysokie tempo, jakie polscy mistrzowie prezentowali na rajdowych trasach FIA ERC 2016. Kajetan i Jarek byli najszybsi na 29 ze 103 (28 proc.) odcinków specjalnych, do których wystartowali w tym sezonie europejskiego czempionatu. Czasy w pierwszej trójce klasyfikacji generalnej zawodnicy LOTOS Rally Team wywalczyli na 71 z 103 oesów (69. proc.). W końcowej klasyfikacji sezonu Kajetanowicz i Baran mają 22 punkty przewagi nad zdobywcami drugiego miejsca – rosyjskim duetem Łukjaniuk/Arnautow i 38 punktów więcej niż sklasyfikowani na trzecim miejscu Łotysze – Sirmacis i Simins. W klasyfikacji zespołowej LOTOS Rally Team kończy sezon na pierwszym miejscu, mając 28 punktów więcej niż Łotewska ekipa SRT (2. miejsce) i 68-punktową przewagę nad polskim zespołem C-Rally (3. miejsce).

kajetanowicz_baran_i_lotos_rally_team_z_pucharami_za_mistrzostwo_europy_2

Kajetan Kajetanowicz: – Pierwszy tytuł Rajdowego Mistrza Europy był spełnieniem marzeń. Jednak wysiłek, jaki włożyliśmy w tegoroczną walkę sprawia, że również drugi triumf ma niesamowity smak. W tym sezonie mierzyliśmy się nie tylko z własnymi słabościami czy rywalami, którzy nie ustępowali nam tempem, ale także z niełatwymi sytuacjami, wystawiającymi nasze charaktery na próbę. Jako LOTOS Rally Team udźwignęliśmy jednak odpowiedzialność wiążącą się z naszymi ambicjami, oczekiwaniami kibiców i zaufaniem Grupy LOTOS, Cube.ITG oraz Driving Experience, którzy umożliwili nam wyruszenie w tę emocjonującą wyprawę po drugi tytuł Rajdowych Mistrzów Europy. Dlatego tym razem tytuł w klasyfikacji zespołowej daje mi dosłownie tyle samo satysfakcji co ten indywidualny, jednocześnie podnosząc poczucie jego potencjału.

kajetanowicz_baran_i_lotos_rally_team_z_pucharami_za_mistrzostwo_europy_3

Adam Burak, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Grupy LOTOS: – Z zapartym tchem śledziliśmy w LOTOSIE kolejne występy Kajto w tegorocznym sezonie Rajdowych Mistrzostw Europy. Trzymanie kciuków opłaciło się i LOTOS Rally Team po raz kolejny spełnił marzenia swoich fanów. Jesteśmy dumni, że jako Grupa LOTOS możemy z Kajetanem i Jarkiem świętować ten wyjątkowy sukces – dwukrotne zdobycie tytułu Rajdowego Mistrza Europy to nie lada wyczyn. W imieniu wszystkich pracowników LOTOSU gratuluję całej ekipie. Tak trzymać!

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Europy 2016:

1. Kajetanowicz/Baran (Polska) 181 pkt.
2. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja) 159 pkt.
3. Ralfs Sirmacis (Łotwa) 143 pkt.
4. Bryan Bouffier (Francja) 42 pkt.
5. Kołtun/Pleskot (Polska) 41 pkt.
6. Kopecky/Dresler (Czechy) 39 pkt.
7. Botka/Szeles (Węgry) 39 pkt.
8. Breen/Martin (Irlandia) 38 pkt.
9. Loix/Gitsels (Belgia) 38 pkt.
10. Jeets/Toom (Estonia) 38 pkt.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News