Wyzwanie Klaudii Podakalickiej

Wyzwanie Klaudii Podakalickiej

Podaj dalej

Komisja FIA ds. Kobiet w Motorsporcie – przy współpracy z Federacją Sportów Motorowych Kataru (QMMF) przedstawiła projekt, celem którego jest wyłonienie dwóch kobiet: kierowca i pilot. Otrzymają one samochód rajdowy z przeznaczeniem na start w Rajdzie Pucharu Świata, Sealine Cross Country w 2016 roku.TOM_4075 (1)

Spośród zgłoszonych 85 kandydatek z 39 krajów wyłonionych zostało 9 kierowców i 9 pilotów, w tym reprezentantka Polski, zgłoszona przez Polski Związek Motorowy –  Klaudia Podkalicka. Testy i szkolenie potrwają od 2 do 5 listopada i zakończą się wyborem kobiecego teamu. – Szkolenie na pustyni będzie trudne, ale taka jest natura tego sportu- podkreśliła Jutta Kleinschmidt, która wspiera projekt. – Przez większość czasu załoga jest zdana wyłącznie na siebie, muszą to być ludzie zaradni, dzielni, zdeterminowani i sfokusowani, często w ekstremalnych warunkach i temperaturach. Podczas selekcji chcemy dostrzec te cechy, gdyż rajdy cross country to coś więcej niż jazda. Będziemy poszukiwać kierowcy i pilota z potencjałem, którzy podejmą wyzwanie uczestnictwa w FIA World Cup for Cross Country Rallies.

– Jesteśmy pod wrażeniem poziomu, jaki reprezentują zgłoszone kandydatki – powiedziała Michèle Mouton, Prezes Komisji ds. Kobiet w Motorsporcie FIA. – Federacje naprawdę zaangażowały się w ten projekt, dzięki czemu widzimy, jak wiele kobiet na świecie poważnie zajmuje się motorsportem.

Klaudia Podkalicka – Jestem szczęśliwa, że dostałam taką szansę. Spośród tylu rekomendowanych przez swoje federacje kobiet z całego świata, udział w takim projekcie jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Będzie to dla mnie kolejne wyzwanie w drodze do Dakaru. Z jazdą po pustyni nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale mam nadzieje, że szybko opanuję tą sztukę. Szkolenie poprowadzi Jutta Kleinschmidt ( zwyciężczyni rajdu Dakar) oraz bardzo dobrze znana pilotka Fabrizia Pons. Z tak wybitnymi kobietami motorsportu nie pozostaje mi nic innego jak szybko chłonąć wiedzę i starać się być jak najlepszą.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News