Wymarzony początek sezonu mistrzostw Czech

Wymarzony początek sezonu mistrzostw Czech

Podaj dalej

Zawodnicy ŠKODA Motorsport przystąpili do obrony tytułu mistrzów Czech z wysoko podniesionymi głowami. Na starcie pierwszego w kalendarzu, 51. Rajdu Szumawa–Klatowy, zjawiło się dwóch reprezentantów zespołu z Mladej Boleslavi: Jan Kopecký, ubiegłoroczny mistrz, oraz Pontus Tidemand.

Rally Hustopece 2016 6615
Rally Hustopece 2016 6615

Na liście startowej znalazło się aż 79 załóg, z czego osiem zasiadło za kierownicą Fabii R5, pięć w Fabii S2000, a dwie w Fabii WRC. Były też starsze Felicie i Fabie TDI, a łącznie kibice zebrani w ostatni weekend kwietnia w Kraju Pilzneńskim mogli podziwiać aż 25 samochodów marki ŠKODA.

Kierowcy mieli do przejechania 150 kilometrów oesowych, a rywalizacja rozpoczęła się od superodcinka specjalnego Klatovsky okruh. Pierwsza próba padła łupem jadącego Porsche 997 GT3 RS 3.6 Vaclava Pecha, a Jan Kopecký i Pontus Tidemand stracili odpowiednio 5,5 i 7,6 sekundy.

Kolejne jedenaście odcinków to już całkowita dominacja zawodników Fabii R5. Jan Kopecký do swojego konta dorzucił 7 oesowych zwycięstw, natomiast pochodzący ze Szwecji Pontus Tidemand cztery. Było to jednoznaczne z tym, iż od drugiego odcinka specjalnego Korab 1 Jan Kopecký ani na moment nie oddał swojego prowadzenia rywalom, dojeżdżając ostatecznie do mety z przewagą 26,1 sekundy nad swoim zespołowym kolegą.

Rally Hustopece 2016 6616
Rally Hustopece 2016 6616

Dużo młodszy i mniej doświadczony Tidemand wyprzedził z kolei Pavla Valouska o 39,7 sekundy. Ostatni z zawodników premiowanych wizytą na podium także jechał Fabią R5, co pozwoliło nowej maszynie z Mladej Boleslavi na zdobycie potrójnego sukcesu.

Bardzo podobnie przebiegała rywalizacja w drugiej rundzie tegorocznego czempionatu u naszych południowych sąsiadów, w Rajdzie Krumlov, z tą jednak różnicą, że tym razem kierowcy ŠKODY Motorsport zdominowali walkę od początku do końca, wygrywając wszystkie czternaście odcinków specjalnych.

Drugie w sezonie 2016 zwycięstwo zapisał na swoim koncie broniący tytułu Jan Kopecký – po wygraniu ośmiu odcinków specjalnych czeski zawodnik dojechał do mety niemalże 40 sekund przed drugim Pontusem Tidemandem.

Trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Czech, Rajd Hustopece, odbyła się w weekend 17–19 czerwca. Rajd zakończył się wygraną załogi z reprezentacji ŠKODA Motorsport.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News