Wszyscy trzej kierowcy, którzy brali udział w wypadku na Słowacji trafili do aresztu

Wszyscy trzej kierowcy, którzy brali udział w wypadku na Słowacji trafili do aresztu

Podaj dalej

Słowacka prokuratura po zapoznaniu się z materiałem dowodowym postanowiła postawić nowe zarzuty polskim kierowcom Porsche, Ferrari i Mercedesa. Wszyscy trzej na proces będą musieli poczekać w areszcie.

To było świadome działanie polskich kierowców” – mówi reporterowi RMF FM rzecznik słowackiej prokuratury. Śledczy postanowili postawić nowe zarzuty polskim kierowcom luksusowych samochodów, którzy w poprzednią niedzielę spowodowali śmiertelny wypadek w Dolnym Kubinie na Słowacji. W środę słowacki sąd zdecydował o tymczasowym aresztowani całej trójki. Teraz grozi im nawet do 20 lat więzienia.

Marcinowi L., który zderzył się z jadącą z przeciwka Skodą i spowodował śmierć jej 57-letniego kierowcy, grozi od 15 do 20 lat więzienia. Adamowi S. i Łukaszowi K., którzy się z nim ścigali, grozi od 10 do 15 lat więzienia.

Prokurator, który prowadzi tę sprawę, zmienił kwalifikację tego czynu. Uznał, że jest to poważniejsze przestępstwo, ponieważ było to działanie umyślne.

Matus Harkabus ze słowackiej prokuratury w Żylinie: Przy normalnym wypadku drogowym uznaje się to za działanie nieumyślne, ale w tym przypadku oni się ścigali i świadomie stwarzali zagrożenia dla innych kierowców. To jest nasza kwalifikacja, jako śledczych i zobaczymy, czy sąd podzieli nasz zdanie. Według naszego kodeksu karnego jest to paragraf 284, który mówi o umyślnym działaniu i przewiduje karę od 10 do 15 lat więzienia, a w przypadku spowodowania śmierci nawet od 15 do 20 lat. Mamy pierwszy raz z takim przypadkiem do czynienia, że ktoś urządzał sobie wyścigi na drodze publicznej i spowodował wypadek. Zobaczymy, jak sąd do tego podejdzie i czy oskarżeni zgodzą się z tą kwalifikacją. Jeśli nie, to sąd będzie musiał o tym rozstrzygnąć.

Na razie nie wiadomo, kiedy słowacki sąd zajmie się tą sprawą. Wcześniej zapewne zajmie się wnioskiem pierwszego z polskich kierowców, którzy odwołał się od postanowieniu o jego aresztowaniu.

Źródło: RMF, Interia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News