Współużytkowanie pojazdów autonomicznych już wkrótce

Współużytkowanie pojazdów autonomicznych już wkrótce

Podaj dalej

Ta eksperymentalna usługa zostanie publicznie udostępniona w ostatnim kwartale 2018 roku z wykorzystaniem czterech w 100% elektrycznych, autonomicznych Renault ZOE oraz autonomicznego pojazdu wahadłowego i-Cristal, opracowanego wspólnie przez Grupę Transdev i firmę Lohr.

Usługa Rouen Normandy Autonomous Lab pozwoli połączyć różne centra działalności w obrębie dzielnicy „Technopôle du Madrillet” usytuowanej na terenie gminy Saint-Etienne du Rouvray z przystankiem linii tramwajowej Technopôle.

2018 – Rouen Normandy Autonomous Lab – Expérimentation Renault ZOE robot taxi

Chodzi o możliwość zaoferowania usługi transportu indywidualnego w strefie podmiejskiej, dla której nie znajdują zastosowania standardowe formuły transportu publicznego „pierwszego i ostatniego kilometra”. Użytkownicy będą mogli przywoływać pojazdy na żądanie, w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartfona.

Samochody będą dostępne na terenie dzielnicy na trzech liniach o łącznej długości 10 km: w całej strefie rozmieszczonych będzie 17 przystanków, w pobliżu przystanków sieci transportu miejskiego Metropolii Rouen.

Cztery przeznaczone do tego projektu Renault ZOE są już testowane na drogach publicznych, aby sprawdzić ich zachowanie w codziennych sytuacjach ruchu drogowego (obecność innych pojazdów, skrzyżowania, ronda, wjazdy i wyjazdy z budynków, itd.). Są to samochody w 100% elektryczne, wyposażone w technologie autonomicznej jazdy opracowane przez firmę Transdev i Renault. Ich uzupełnieniem będzie autonomiczny pojazd wahadłowy i-Cristal, opracowany wspólnie przez Transdev i firmę Lohr.

Po zakończeniu fazy testów eksperymentalna usługa transportu indywidualnego na żądanie zostanie udostępniona mieszkańcom we wrześniu 2018 roku, pod warunkiem uzyskania niezbędnych zezwoleń. Cały eksperyment potrwa do grudnia 2019 roku. Oprócz zbierania doświadczeń w zakresie zastosowanych technologii faza eksperymentalna pozwoli także zorientować się, w jaki sposób mieszkańcy korzystają z tej usługi i jak się z nią oswajają, aby ją odpowiednio dostosować.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News