Wygrywał w Świdnicy, teraz chce podbić świat! [WIDEO]

Wygrywał w Świdnicy, teraz chce podbić świat! [WIDEO]

Mikołaj Marczyk Szymon Gospodarczyk Skoda Fabia Rally2 evo Rajd Chorwacji WRC testy PKN ORLEN TEAM PLATINUM (12)

Podaj dalej

Już w ten weekend zawodnicy rozpoczną batalię o tytuły rajdowych mistrzów Polski, a Mikołaj Marczyk zadebiutuje na trasach mistrzostw świata. Co łączy oba wydarzenia? Rajd Świdnicki-Krause, który otwiera sezon w Polsce i który w przeszłości wygrywał mistrz Polski.

Trzy próby mistrza

Mikołaj Marczyk trzykrotnie miał okazję rywalizować na trasach Rajdu Świdnickiego-Krause. W Górach Sowich i Wałbrzyskich zaliczył debiut w rajdowych mistrzostwach Polski. W 2017 roku jeszcze w barwach Subaru Poland Rally Team wywalczył siódme miejsce, drugie w klasie OPEN N.

Już rok później obecny mistrz Polski przesiadł się do Skody Fabii R5, która pozwalała na walkę z najlepszymi. W drugim starcie w nowej konstrukcji wywalczył trzecie miejsce. Po niezwykle zaciętej walce musiał wówczas uznać wyższość Grzegorza Grzyba, który miał już w swoim dorobku wiele tytułów rajdowego mistrza Słowacji oraz mistrzostwo Polski. O kilka sekund szybszy był również Jakub Brzeziński, który koncentrował się na krajowych oesach po sezonie spędzonym w mistrzostwach świata.

Do trzech razy sztuka

Najlepszy dla Mikołaja Marczyka okazał się występ w 2019 roku. Kierowca Skody Fabii R5 objął prowadzenie już na pierwszej próbie i dzień zakończył z kompletem oesowych triumfów. Drugiego dnia zaliczył mały falstart na pierwszym odcinku i stracił prowadzenie. Do lidera tracił jednak tylko pół sekundy. Kolejne cztery oesy to jednak pewne triumfy, a drugi czas na ostatnim odcinku przypieczętował pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach Polski na asfalcie. Do tej pory łodzianin mógł pochwalić się dwoma triumfami w szutrowych imprezach: Rajdzie Elektrenów i Polski 2018.

Zwycięstwo w Świdnicy było również początkiem pierwszego mistrzowskiego marszu. Po kolejnych dwóch triumfach obecny kierowca ORLEN Team cieszył się z tytułu mistrza Polski.

Czas na kolejny etap

Mikołaj Marczyk już w czwartek rozpocznie rywalizację na trasach rajdowych mistrzostw świata. W debiucie na najwyższym szczeblu Mistrz Polski będzie miał za rywali aż 28 załóg w WRC2. Kierowca wspierany przez PKN ORLEN z pewnością jednak wykorzysta doświadczenie zdobyte na kultowych trasach.

Jesteśmy po poniedziałkowych testach przed startem w rajdowych mistrzostwach świata WRC2. Odcinek był bardzo szybki i śliski. Podobno tak wyglądają tu wszystkie asfalty. Dla nas to coś nowego. Przyczepność jest podobna do tej, którą spotykamy na Rajdzie Nadwiślańskim, ale zakręty są zupełnie inne. Te bardziej przypominają Rajd Świdnicki. To połączenie sprawia, że rajd będzie dużo trudniejszy od tego, co do tej pory spotkaliśmy w Polsce – mówił Mikołaj Marczyk.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News