Wolfgang Porsche obchodzi dzisiaj urodziny

Wolfgang Porsche obchodzi dzisiaj urodziny

11 interakcji
Wolfgang Porsche obchodzi dzisiaj urodziny

Podaj dalej

Doktor Wolfgang Porsche, przewodniczący rad nadzorczych Porsche Automobil Holding SE oraz Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, 10 maja 2018 roku kończy 75 lat. Urodzony w Stuttgarcie jako najmłodszy syn Dorothei i Ferry’ego Porsche, zasiada w radzie nadzorczej producenta samochodów sportowych od 1978 roku, czyli przez imponujące 40 lat.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci Wolfgang Porsche miał kluczowy wpływ na wszystkie najważniejsze decyzje firmy, w tym na strategiczną zmianę kursu i reorganizację Porsche AG w 1992 r., poszerzenie oferty produktów o kilka nowych modeli i serii, takich jak Boxster, Cayenne, Panamera, Macan oraz elektryczny samochód sportowy przyszłości Mission E, a także inwestycje w Volkswagen AG w 2005 r. Dziś Porsche SE posiada 52,2% akcji zwykłych w Volkswagen AG, a zatem jest głównym udziałowcem spółki.

Wolfgang Porsche zawsze uważał i zresztą nadal uważa, że jego główną rolą jest kontynuowanie prac jego ojca Ferry’ego i dziadka Ferdynanda oraz równoważenie i jednoczenie interesów członków rodziny.

Wolfgang Porsche urodził się 10 maja 1943 r. w Stuttgarcie. Pierwsze 6,5 roku swojego życia spędził w posiadłości Schüttgut w Zell am See w Austrii, należącej do jego dziadka Ferdynanda. W 1950 r. rodzina wróciła do Stuttgartu. W 1965 r. Wolfgang ukończył szkołę rozszerzoną Odenwaldschule. Później studiował na Wyższej Szkole Handlu Światowego (dziś: Uniwersytet Ekonomiczny) w Wiedniu, którą ukończył z tytułem magistra zarządzania biznesem. W 1973 r. uzyskał tytuł doktora nauk handlowych.

Karierę zawodową rozpoczął jako niezależny przedsiębiorca. Jako partner zarządzający JAMOTO został generalnym importerem motocykli Yamaha w Austrii i na Węgrzech. W 1976 r. dołączył do ówczesnej firmy Daimler-Benz AG w Stuttgarcie, gdzie przez 5 lat pracował jako kierownik sprzedaży w różnych działach. W 1978 r. został powołany do Rady Nadzorczej Porsche AG, gdzie wspierał swojego ojca Ferry’ego w prowadzeniu firmy produkującej samochody sportowe.

Po śmierci ojca w 1998 r. rodzina Porsche wybrała go rzecznikiem. W styczniu 2007 r. Wolfgang Porsche objął funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Porsche AG. Gdy w czerwcu 2007 r. powstała spółka Porsche Automobil Holding SE, został również wybrany na szefa jej rady nadzorczej. Od 24 kwietnia 2008 r. był także członkiem rady nadzorczej Volkswagen AG w Wolfsburgu, od 10 maja 2012 r. – również rady nadzorczej Audi AG w Ingolstadt.

Wolfgang Porsche dzieli teraz swój czas między Salzburg a Schüttgut w Zell am See. Ma czworo dzieci i czworo wnucząt. W austriackiej prowincji Salzburg prowadzi alpejskie gospodarstwo ekologiczne, liczące około 200 sztuk bydła. Od wczesnej młodości wykazywał też zamiłowanie do samochodów sportowych swojej firmy. Na przestrzeni dekad jego pasja pozwoliła mu zgromadzić kolekcję rzadkich modeli Porsche, którymi regularnie jeździ.

Tagi: Wolfgang Porsche, Porsche, Porsche Driving Experience, Porsche Polska,

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News