Wiesz jak sprawdzić datę produkcji swoich opon?

Wiesz jak sprawdzić datę produkcji swoich opon?

Wiesz jak sprawdzić datę produkcji swoich opon?

Podaj dalej

Czas płynie szybko, a będąc w ciągłym biegu zdarza nam się zapomnieć, jak długo nasze opony są już przez nas użytkowane. Jeśli nie pamiętacie roku produkcji opon, to podpowiadamy jak go sprawdzić.

Opony są bardzo ważnym elementem samochodu, który dba o nasze bezpieczeństwo. To od nich zależy czy nasze auto będzie w stanie wyhamować w trudnych warunkach. Dlatego warto zadbać o to, aby nasze opony były stosunkowo świeże. W tym tekście skupimy się jednak na tym, jak sprawdzić ich wiek.

Gdzie szukać daty produkcji opon

Data produkcji opon jest napisana na oponie od wewnątrz lub zewnątrz. Jest to tzw. DOT, czyli skrót od Department of Transportation. Są to cztery cyfry, dla których dwie pierwsze oznaczają tydzień w roku produkcji opony, a dwie kolejne ich rok produkcji.

Przykład: 3917 oznacza, że opona została wyprodukowana w 39 tygodniu 2017 roku.

Miejsce produkcji opony oraz jej trwałość

Miejsce powstania opony określa napis „MADE IN…” i także znajduje się na jej boku. Zaraz za kodem DOT widnieje ciąg znaków określający fabrykę, z której pochodzi dany produkt.

W zależności od producenta musimy brać także pod uwagę trwałość opon. Przykładowo trwałość opony Michelin Primacy 4 jest dłuższa średnio o 18 000 kilometrów od opon bezpośrednich konkurentów. Dodatkowo w tej oponie ułatwiono odczyt poziomu zużycia bieżnika, ponieważ oprócz tradycyjnych wskaźników na barkach posiada dodatkowe oznaczenia Michelin na dnie rowków. Dzięki temu kierowcy mogą łatwo i szybko określić nie tylko jej wiek, ale i zużycie ogumienia.

Sprawdzasz ciśnienie w oponach? Poznaj powody, dla których powinieneś to robić

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News