Wiesz jak prawidłowo przechowywać olej silnikowy?

Wiesz jak prawidłowo przechowywać olej silnikowy?

Wiesz jak prawidłowo przechowywać olej silnikowy?

Podaj dalej

Zostały ci resztki oleju silnikowego w pojemniku po wymianie? To zdarza się często. A zastanawiałeś się jak długo można przechowywać taki zapas w garażowym zaciszu?

Generalnie trzymamy się zasady mówiącej, że okres przydatności oleju w otwartym opakowaniu wynosi mniej więcej tyle, ile żywotność oleju w silniku do kolejnej wymiany – czyli od roku do maksymalnie dwóch lat (oczywiście w zależności od przebiegu, stylu eksploatacji oraz wytycznych producenta). Można zatem wykorzystywać taki zapas do ewentualnych „dolewek”.

Przechowywanie napoczętego oleju silnikowego

Należy pamiętać o przechowywaniu napoczętego opakowania w odpowiednich warunkach: suchych, bez nasłonecznienia, w temperaturze zbliżonej do pokojowej. Niezłym rozwiązaniem jest piwnica, ale już nieogrzewany garaż wolnostojący odpada zimą – podobnie jak wożenie oleju w bagażniku. Pojemnik musi być oczywiście szczelnie zamknięty, by do wewnątrz nie dostały się żadne zanieczyszczenia czy wilgoć.

Przechowywanie nowego oleju silnikowego

Jeśli chodzi o fabrycznie zamknięte opakowania z olejem, to nie należy przechowywać ich dłużej niż pięć lat od podanej na etykiecie daty rozlania. W przypadku pojemników metalowych, w których olej wchodzi w reakcję ze ściankami i możliwa jest korozja, ten okres jest znacznie krótszy i wynosi generalnie półtora roku. Warto sprawdzić, czy producent nie podaje terminu przechowywania na opakowaniu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News