W Katowicach rusza pilotażowy carsharing pojazdów elektrycznych

W Katowicach rusza pilotażowy carsharing pojazdów elektrycznych

W Katowicach rusza pilotażowy carsharing pojazdów elektrycznych

Podaj dalej

Pięć w 100% elektrycznych Renault ZOE zasili flotę 20 samochodów systemu eCar. Jest to nowy projekt carsharingowy uruchomiony pilotażowo przez TAURON i ING Bank Śląski w dniu rozpoczęcia szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

23 stacje ładowania i 20 samochodów elektrycznych to podstawa uruchamianego w Katowicach przez TAURON i ING Bank Śląski systemu elektromobilności. Projekt ma służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom odwiedzającym Katowice, a także gościom szczytu klimatycznego COP24.

Pilotaż programu startuje w grudniu, docelowo projekt zacznie działać od połowy stycznia 2019 roku. Każdy, kto będzie chciał skorzystać z samochodu, będzie musiał pobrać aplikację testową eCar od TAURONA ze strony ecar.tauron.pl, która pozwoli wypożyczyć, uruchomić i zwrócić samochód.

Renault ZOE jest jednym z najlepiej sprzedających się samochodów elektrycznych w Europie, wyróżniającym się też największym zasięgiem w swojej klasie – do 300 km na jednym ładowaniu. ZOE to również bardzo wygodny samochód do poruszania się po mieście, nieemitujący CO2 i hałasu. Elektryczny, dynamiczny silnik nie wymaga zmiany biegów. System multimedialny R-LINK Evolution z nawigacją ułatwia dotarcie do celu. Auto jest wyposażone w opatentowany przez Renault inteligentny, adaptacyjny układ ładowania Cameleon™, który pozwala na ładowanie akumulatora trakcyjnego ZOE z terminali o różnej mocy.

Nowo powstały projekt carsharingowy w Katowicach składa się z sieci zbudowanej z 23 terminali do ładowania samochodów elektrycznych: 4 szybkich stacji ładowania (DC) oraz 19 przyspieszonego ładowania (AC). Lokalizacja stacji jest zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można się było swobodnie poruszać po nim samochodem elektrycznym. Infrastruktura jest już dostępna dla aut elektrycznych.

Stacje usytuowane są w centrum miasta, m.in. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy Hotelu Vienna House (dawniej Hotel Angelo) przy ulicy Sokolskiej, a także w poszczególnych dzielnicach Katowic: os. Witosa, Ligocie, Bogucicach, Bażantowie czy Giszowcu. Ze wszystkich terminali kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać bezpłatnie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News