W Chinach odkryto bogate złoża litu

W Chinach odkryto bogate złoża litu

Lit

Podaj dalej

W chińskiej, południowo-zachodniej prowincji Yunnan znaleziono masywne złoża rudy litu, a wstępne szacunki geologów z Chińskiej Akademii Nauk wykazały, że rozmiar złóż to około 340 000 ton węglanowej rudy litu w złożu o długości od 2 do 16 metrów na obszarze 7,2 kilometrów kwadratowych.

Chiny zajmowały dotąd trzecie miejsce na świecie pod względem wydobycia litu, po Australii i Chile, oraz miały zaledwie 7% udział w światowej produkcji litu w 2018 r. Odkrycie nowych złóż może wywindować Chiny w światowym rankingu.

Chiny są z kolei największym importerem tego miękkiego, srebrzysto-białego metalu alkalicznego, co wynika z danych Benchmark Mineral Intelligence.

W sumie około 56% wydobywanego i produkowanego na świecie litu wykorzystuje się do produkcji akumulatorów. Zgodnie z US Geological Survey zużycie litu w akumulatorach znacznie wzrosło w ostatnich latach ze względu na stosowanie akumulatorów litowych w urządzeniach elektronicznych i pojazdach. Tymczasem zgodnie z prognozami rządowymi oczekuje się, że na chińskich drogach do 2020 roku pojawi się około dwóch milionów samochodów elektrycznych.

Okrycie złóż litu może umocnić Chiny na pozycji potentata w produkcji i eksporcie pojazdów tego rodzaju.

Źródło: ASIA TIMES

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News