Volkswagen rozważa rozpoczęcie produkcji ogniw ze stałym elektrolitem

Volkswagen rozważa rozpoczęcie produkcji ogniw ze stałym elektrolitem

Podaj dalej

Volkswagen rozważa rozpoczęcie samodzielnej, seryjnej produkcji ogniw ze stałym elektrolitem. Dyrektor generalny koncernu z Wolfsburga Herbert Diess, poinformował, że wytwarzanie baterii tego rodzaju mogłoby się rozpocząć w 2024 lub 2025 r.

Prezes Volkswagena dodał, że fabryka baterii ze stałym elektrolitem prawdopodobnie powstanie w Europie, przy odpowiednich warunkach być może w Niemczech. W najbliższej przyszłości, warte ponad 25 mld dolarów dostawy akumulatorów do pojazdów elektrycznych niemieckiego koncernu będą realizowane przez takie firmy jak LG Chem, Samsung SDI oraz CATL.

Jak jednak ujawnił Diess: „Długoterminowo nie możemy sobie pozwolić na uzależnienie od kilku producentów z Azji”.

Volkswagen rozwija technologię związaną z ogniwami ze stałym elektrolitem we współpracy z kalifornijską firmą QuantumScape Corp. Według informacji z czerwca, koncern zamierza zainwestować w ten start-up 100 mln dolarów. QuantumScape Corp. została założona w 2010 r. w San José. Spółka posiada ok. 200 patentów oraz zgłoszeń patentowych dotyczących technologii związanej z bateriami ze stałym elektrolitem.

Komercjalizacja ogniw tego rodzaju jest powszechnie postrzegana jako potencjalny przełom dla rozwoju elektromobilności na świecie. W porównaniu do obecnej generacji akumulatorów litowo-jonowych, baterie ze stałym elektrolitem cechują się znacznie zwiększoną gęstością energii, zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa, lepsze przystosowanie do szybkiego ładowania oraz bardziej kompaktowe rozmiary.

Jak informuje Volkswagen, w przypadku całkowicie elektrycznego e-Golfa ogniwa ze stałym elektrolitem pozwoliłyby na zwiększenie zasięgu pojazdu na jednym ładowaniu z obecnych 300 do ok. 750 km.

Koncern z Wolfsburga do 2022 r. zamierza przeznaczyć łącznie 34 mld euro na rozwój technologii przeznaczonej do kolejnych generacji pojazdów. Do 2025 r. Volkswagen planuje produkować 3 mln samochodów elektrycznych rocznie.

Źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych – ORPA.PL

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News