Volkswagen rozpoczyna w Salzgitter produkcję akumulatorów do samochodów elektrycznych

Volkswagen rozpoczyna w Salzgitter produkcję akumulatorów do samochodów elektrycznych

db2019al02136-medium.jpg

Podaj dalej

W Salzgitter w Dolnej Saksonii Volkswagen uruchomił linię pilotażową do krótkoseryjnej produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. W ramach projektu 300 specjalistów opracowuje, testuje i nadzoruje tam sposoby produkcji akumulatorów litowo-jonowych. W pierwszym etapie Volkswagen zainwestował ponad 100 milionów euro w gromadzenie know-how w zakresie rozwoju i produkcji akumulatorów.

W 2020 roku w Salzgitter ruszy budowa fabryki o łącznej mocy 16 gigawatogodzin. Początek produkcji przewidziano na przełom lat 2023/2024. W tym celu Volkswagen zawiązał niedawno z firmą Northvolt spółkę joint-venture, w której firmy te objęły po 50 procent udziałów. W przedsiębiorstwie ma powstać 700 miejsc pracy.

Połączenie rozwoju, testów i pilotażowej produkcji akumulatorów w Salzgitter to kolejny ważny krok w ramach szerokiej ofensywy koncernu Volkswagen w dziedzinie aut elektrycznych” – powiedział Członek Zarządu Grupy Volkswagen ds. Zaopatrzenia, dr Stefan Sommer. „Dzięki skupieniu tych kompetencji w jednym miejscu możemy samodzielnie prowadzić prace rozwojowe w dziedzinie akumulatorów jako kluczowego komponentu elektryfikacji, możemy opracowywać nowe standardy i szybko wprowadzać je do seryjnej produkcji”.

W ramach działu komponentów Volkswagen stworzył nowy obszar działalności poświęcony akumulatorom. W porozumieniu z firmami dostarczającymi podzespoły, akumulatory mają być w nim doskonalone pod kątem ich przyszłego zastosowania w samochodach elektrycznych koncernu. Prace dotyczą zarówno zwiększenia pojemności akumulatorów po to, by zapewnić pojazdom większy zasięg, jak i zmniejszenia w nich ilości rzadkich surowców, optymalizacji wszelkich procesów pod kątem zasad zrównoważonego rozwoju, aż po recykling.

Jak powiedział Thomas Schmall, Członek Zarządu Koncernu Volkswagen ds. Komponentów:
Już dzisiaj opracowujemy i produkujemy urządzenia elektroniczne, akumulatory, silniki elektryczne i systemy ładowania oraz tworzymy technologie recyklingu. Tworząc w ramach koncernowego działu komponentów nowy obszar poświęcony akumulatorom do aut elektrycznych pokazujemy, że zamierzamy stać się jednym z wiodących producentów podzespołów do aut elektrycznych na świecie”.

Frank Blome, dyrektor Center of Excellence w Salzgitter, stwierdził:
Uruchomienie linii pilotażowej to ważny krok w drodze do budowy potężnej fabryki w Salzgitter. W krótkim czasie pogłębimy tu naszą wiedzę na temat procesów produkcyjnych. To bardzo ważne po to, by w przyszłości kształtować rozwój w tej dziedzinie, a przez to zapewnić dobre wyniki finansowe, niskie koszty i wysoką jakość. Zdobyte doświadczenia pomogą także zyskać w przyszłości kontrolę nad całym procesem – od pozyskiwania surowców, poprzez produkcję aż po recykling akumulatorów litowo-jonowych”.

W Salzgitter powstaje także pilotażowa linia do recyklingu akumulatorów, która ma zostać uruchomiona w 2020 roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News