Volkswagen prezentuje auto dostawcze z napędem elektrycznym

Volkswagen prezentuje auto dostawcze z napędem elektrycznym

Volkswagen prezentuje auto dostawcze z napędem elektrycznym

Podaj dalej

Podczas tegorocznych targów Fleet Market w Warszawie Volkswagen prezentuje nowego e-Craftera – bezemisyjny samochód z napędem elektrycznym, przeznaczony do przewozu ładunków o masie do 1,72 tony.

VW e-Crafter wyposażony w silnik elektryczny o mocy 100 kW (136 KM) jest pierwszym elektrycznym samochodem użytkowym marki, który wzbogaca rodzinę Craftera. Debiut Craftera z napędem elektrycznym oznacza początek ofensywy w dziedzinie bezemisyjnych samochodów dostawczych. Volkswagen będzie uzupełniał ofertę o kolejne modele częściowo lub całkowicie elektryczne.

Zasięg e-Craftera wynosi 173 km (mierzone wg normy NEDC), a jego prędkość maksymalna celowo jest ograniczona do 90 km/h – odpowiada to rzeczywistym codziennym potrzebom firm, które działają w miastach. VW e-Crafter został stworzony z myślą właśnie o takich firmach, które zajmują się dostarczaniem towaru do końcowego odbiorcy, jak – na przykład – firmy kurierskie i logistyczne.

Zdecydowana większość samochodów w tego typu firmach przejeżdża od 70 do 100 km dziennie. Do takich tras – z uwzględnieniem licznych przystanków po drodze – przystosowano układ napędowy e-Craftera. W jego wypadku nie chodziło o jak największy zasięg, lecz taki, jaki jest rzeczywiście potrzebny podczas codziennych zastosowań. Dzięki temu akumulatory e-Craftera nie są zbyt duże.

W przedniej części e-Craftera znajduje się elektryczny silnik synchroniczny typu EEM85. Jego maksymalna moc wynosi 100 kW, a maksymalny moment obrotowy – 290 Nm. Silnik elektryczny praktycznie już w chwili rozpoczęcia pracy wytwarza maksymalny moment obrotowy.

Moment obrotowy jest przenoszony na koła przedniej osi za pomocą jednobiegowej automatycznej skrzyni biegów (EQ 290) skonstruowanej do samochodów użytkowych. Silnik, przekładnia oraz mechanizm różnicowy tworzą jeden nieduży moduł. Pozostałe elementy układu napędowego to jednostka sterująca silnikiem i wysokowydajna elektronika. Ta ostatnia steruje przepływem energii między silnikiem elektrycznym a akumulatorem.

Na stacji ładowania prądem stałym o mocy 40 kW, wyposażonej w złącze CCS, akumulator e-Craftera (o pojemności energetycznej wynoszącej 35,8 kWh) można zasilić energią elektryczną do 80 procent jego pojemności w ciągu zaledwie 45 minut.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News