Volkswagen Motorsport w liczbach

Volkswagen Motorsport w liczbach

Podaj dalej

W Berlinie trwają obchody 50-lecia powstania Volkswagen Motorsport. Koncern z Wolfsburga właściwie od samego początku istnienia swojego działu sportowego był bardzo aktywny w świecie wyścigów. Poniżej prezentujemy liczby, obrazujące ważne wydarzenia w historii firmy.

9,024.61

Tyle kilometrów było do przejechania w Rajdzie Dakar 2009. Volkswagen był pierwszym producentem, który wygrał tę imprezę, używając silnika diesla. W zwycięskim VW Touareg zasiadali Giniel de Villiers i Dirk von Zitzewitz.

Rally Dakar 2009

10,000

Pierwsza generacja samochodów wyścigowych startujących w Formule Vee, pieszczotliwa nazywana „rakietami z silnikiem Beetle” była dostępna w cenie 10 tysięcy marek. Był to najbardziej przystępny sposób na rozpoczęcie przygody ze sportami motorowymi.

formula-vee_resize

512        

Jimmy Johansson zdobył 512 punktów w zaledwie 10 wyścigach Pucharu Volkswagena Polo w 2006 roku. Nikt wcześniej ani później nie uzyskał tak dobrego wyniku.

johansson

33

Z numerem 33 jeździ w Formule 1 nowa gwiazda sportów motorowych – Max Verstappen. Holender mając 17 lat zadebiutował w barwach Scuderii Toro Rosso, by po niewiele ponad roku zacząć jeździć dla Red Bull Racing. W rozegranej w tym sezonie tegorocznej Grand Prix Hiszpanii Max zwyciężył po raz pierwszy w karierze, stając się najmłodszym kierowcą w historii, któremu udało się wygrać wyścig w F1.

verstappen

22

Volkswagen Scirocco R-Cup rozgrywany w latach 2010-2014 był jedyną serią wyścigową, w której samochody były napędzane gazem ziemnym. Zbiornik gazu w 235-konnym Scirocco R ważył 22 kilogramy.

scirocco_r-cup_-_tuz_po_starcie_resize

20

Obecnie w zespole Volkswagena pracuje 650 osób z 20 krajów.  W tym gronie znajdują się takie narody jak: Australia, Belgia, Niemcy, Anglia, Finlandia, Francja, Irlandia, Włochy, Litwa, Nowa Zelandia, Holandia, Norwegia ,Polska, Portugalia, Rosja, Szwecja, Szwajcaria, Słowenia, Hiszpania i Węgry.

vw-monte_resize

3,9

Mistrzowski Volkswagen Polo R WRC posiada moc wynoszącą 318 koni mechanicznych. Rajdówka ta przyspiesza do 100km/h w 3,9 sekundy.

Ogier

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News