Uwaga kierowcy! Policja szykuje specjalną akcję jeszcze w tym tygodniu

Uwaga kierowcy! Policja szykuje specjalną akcję jeszcze w tym tygodniu

policja

Podaj dalej

Policja już dawno temu przyzwyczaiła nas do „specjalnych akcji”. Jeszcze w tym tygodniu mundurowi ruszą z kolejną, która będzie mieć zasięg ogólnokrajowy. Przygotowano ją z myślą przede wszystkim o kierowcach samochodów.

W 2019 roku kierujący pojazdami (głównie samochodami osobowymi) spowodowali ponad 25 tys. wypadków drogowych. Zginęło w nich 2087 osób, a przeszło 30 tys. zostało rannych. Mimo tego, że główną przyczyną powstawania wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to najbardziej śmiercionośną przyczyną pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

To właśnie nadmierna prędkość towarzysząca wypadkom drogowym w 2019 r. doprowadziła do śmierci 726 osób. Co istotne, jest ona groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Warto zaznaczyć również, że przy dużych prędkościach nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje kierowcy i pasażerom gwarancji na przeżycie.

Właśnie dlatego 20 grudnia (najbliższy piątek) 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Mimo iż nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Motorowerzysta zderzył się z koniem. 32-latek zginął na miejscu

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News