Urodziny Porsche na Goodwood 2018

Urodziny Porsche na Goodwood 2018

Urodziny Porsche na Goodwood 2018

Podaj dalej

Podczas tegorocznego Festiwalu Prędkości w Goodwood wyjątkowy jubileusz świętowało Porsche. Marka z Zuffenhausen właśnie tutaj postanowiła obchodzić 70. urodziny pewnego istotnego wydarzenia z 1948 roku.

Nie chodzi bowiem o jubileusz powstania firmy (ta została założona w 1931 r. przez Ferdinanda Porsche), ale o wyprodukowanie pierwszego modelu 356. Od tego momentu minęło dokładnie siedem dekad.

Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG : Typ 356 zamienił marzenie Ferry’ego Porsche. W tamtym czasie jego wizja ucieleśniała wszystkie te wartości, które definiują naszą markę do dzisiaj.

Zaprezentowane w 1948 roku Porsche 356, przezywane wówczas sportowym garbusem, przetrwało w ofercie marki aż do 1965 roku. Przełomowym modelem okazał się jednak dopiero jego następca – Porsche 911. Samochód zaprojektował syn Ferry’ego – Ferdinand Alexander. Auto początkowo występowało pod nazwą 901. Politykę firmy oprotestował jednak Peugeot, który zastrzegł sobie prawa do trzycyfrowej nazwy z zerem w środku.

Na specjalnie zorganizowanej wystawie w Goodwood, zaprezentowane zostały wszystkie samochody drogowe, legendy Le Mans, jednomiejscowe wyścigówki, GT i prototypy niemieckiej marki.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News