UE szykuje bat na kierowców bez polisy OC - w kilku krajach już grozi konfiskata auta

UE szykuje bat na kierowców bez polisy OC - w kilku krajach już grozi konfiskata auta

polisa oc

Podaj dalej

Proponowane przez Parlament Europejski zmiany mają być jeszcze bardziej dotkliwe finansowo niż w obecnie w Polsce. W niektórych krajach kierowcy przyłapani na braku posiadania polisy OC mogą liczyć się także z konfiskatą pojazdu.

EREG (the Association of European Vehicle and Driver Registration Authorities), a po polsku – Stowarzyszenie Europejskich Urzędów Rejestracji Pojazdów i Kierowców, opublikowała dane, z których wynika, że odszkodowania za wypadki, które spowodowali kierowcy nieubezpieczonych samochodów na terenie UE, wyniosły ponad 1 miliard euro. Unijni parlamentarzyści chcą ukrócić ten proceder i chcą zaostrzyć przepisy.

Więcej kontroli za granicą

W Polsce, gdzie problem z nieubezpieczonymi pojazdami jest wysoki, oznaczać może dla kierowców jedno. Za granicami kraju można spodziewać się częstszych kontroli. A jeśli ktoś zostanie przyłapany bez polisy OC musi liczyć się w niektórych państwach nawet z konfiskatą pojazdu. Nie wspominając już o kosztownych mandatach.

Przed ANPR i EUCARIS nie uciekniesz

Do walki z kierowcami łamiącymi przepisy Unia Europejska zamierza wykorzystać system ANPR, który umożliwi automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych za pomocą kamer, rozlokowanych na drogach.

Do wymiany informacji pomiędzy państwami członkowskimi, w zakresie kontroli tego ubezpieczenia, stosowany miałby być system EUCARIS (Europejski System Wymiany Informacji o Pojazdach i Prawach Jazdy), wykorzystywany już dziś do zwalczania wykroczeń drogowych i egzekwowania mandatów od sprawców spoza kraju popełnienia wykroczenia.

Póki co ten pierwszy „strażnik” w różnych krajach działa inaczej, ale ma się to niebawem zmienić. Obecnie kontrola odbywa się np. na stacjonarnych kamerach, mobilnych, znajdujących się w radiowozach. W kilka sekund odczytują numer rejestracyjny auta a system weryfikuje czy dany pojazd ma wykupioną polisę OC, czy nie.

ANPR funkcjonuje już między innymi w takich krajach jak: Belgia, Dania, Francja, Niemcy (w większości landów), Węgry, Szwecja, Włochy, Holandia, Wielka Brytania. w Belgii, Francji, Irlandii, Niemczech, Portugalii czy we Włoszech w razie braku posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego grozi zabranie samochodu właścicielowi.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie samochodowe? Lepszy agent czy porównywarka internetowa?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News