UE: Będą nowe oznaczenia opon. Kraje zatwierdziły przepisy

UE: Będą nowe oznaczenia opon. Kraje zatwierdziły przepisy

opony

Podaj dalej

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły przepisy dotyczące nowego systemu etykietowania opon samochodowych. Teraz konsumenci będą mieli zapewnioną możliwość uzyskania więcej informacji w dokonaniu wyboru opon pod kątem bardziej bezpiecznych, paliwooszczędnych i cichych.

„Konsumenci będą otrzymywać dokładniejsze informacje przy kupnie opon, tak że będą mogli wybrać opony najbezpieczniejsze i najbardziej paliwooszczędne. To pomoże ratować życie i redukować emisje cieplarniane w sektorze drogowym” – powiedziała w piątek fińska minister spraw gospodarczych Katri Kulmuni. Wedle badań szacuje się, że z transportu drogowego pochodzi około 22 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE. Opony decydują o 20-30 proc. zużyciu paliwa.

Małe dzieci bohatersko ratują kierowców przed poważnym wypadkiem

Niebawem etykiety będą musiały wskazywać zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni i zewnętrzny hałas toczenia. Informacje na temat wydajności na śniegu i lodzie mogą być również zawarte na etykiecie ze znakami graficznymi. W przyszłości mogą pojawić się też informacje dotyczące szacowanego przebiegu opony i ścierania.

Jeżeli przepisy zostaną przyjęte, nowe reguły będą miały zastosowanie od 1 maja 2021 roku. Według Parlamentu Europejskiego nowy system etykietowania mógłby doprowadzić do ograniczenia emisji CO2 o 10 mln ton rocznie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News