UE: Będą nowe oznaczenia opon. Kraje zatwierdziły przepisy

UE: Będą nowe oznaczenia opon. Kraje zatwierdziły przepisy

Podaj dalej

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły przepisy dotyczące nowego systemu etykietowania opon samochodowych. Teraz konsumenci będą mieli zapewnioną możliwość uzyskania więcej informacji w dokonaniu wyboru opon pod kątem bardziej bezpiecznych, paliwooszczędnych i cichych.

„Konsumenci będą otrzymywać dokładniejsze informacje przy kupnie opon, tak że będą mogli wybrać opony najbezpieczniejsze i najbardziej paliwooszczędne. To pomoże ratować życie i redukować emisje cieplarniane w sektorze drogowym” – powiedziała w piątek fińska minister spraw gospodarczych Katri Kulmuni. Wedle badań szacuje się, że z transportu drogowego pochodzi około 22 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE. Opony decydują o 20-30 proc. zużyciu paliwa.

Małe dzieci bohatersko ratują kierowców przed poważnym wypadkiem

Niebawem etykiety będą musiały wskazywać zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni i zewnętrzny hałas toczenia. Informacje na temat wydajności na śniegu i lodzie mogą być również zawarte na etykiecie ze znakami graficznymi. W przyszłości mogą pojawić się też informacje dotyczące szacowanego przebiegu opony i ścierania.

Jeżeli przepisy zostaną przyjęte, nowe reguły będą miały zastosowanie od 1 maja 2021 roku. Według Parlamentu Europejskiego nowy system etykietowania mógłby doprowadzić do ograniczenia emisji CO2 o 10 mln ton rocznie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News