Ubezpieczenie OC - jak zaoszczędzić na składce?

Ubezpieczenie OC - jak zaoszczędzić na składce?

OC

Podaj dalej

Bezszkodowi kierowcy – zwłaszcza z dużym doświadczeniem i poruszający się głównie po mało ruchliwych drogach – płacą za OC nawet 300 zł mniej. Rocznie nawet do 1000 zł. Jak to zrobić? Oto 6 podstawowych trików.

Porównaj oferty online

To pierwszy krok do wybrania najtańszego ubezpieczyciela. Ale bądź czujny, ponieważ ceny podawane w porównywarkach są na ogół orientacyjne. Ostatecznie wysokość składki może się zmienić, gdy przyjdzie do podpisania umowy i wybrania konkretnego zakresu ochrony.

Weź pod uwagę, że nie musisz otrzymać takiej samej oferty jak twój znajomy czy krewny. Wysokość składki OC ustala się indywidualnie dla każdego kierowcy na podstawie określonych danych.

Skorzystaj z usług multiagencji

Jeżeli szukasz firmy lub samodzielnego przedstawiciela stacjonarnie, wybieraj takich, którzy współpracują z wieloma ubezpieczycielami. Wtedy nie zaproponują ci tylko jednego czy dwóch towarzystw ubezpieczeniowych, ale podrównają wiele ofert na rynku i zaproponują tę najkorzystniejszą dla ciebie.

Unikaj dodatków

Ubezpieczyciele oferują różne dodatkowe usługi, typu bezpośrednia likwidacja szkody czy ochrona zniżek. Dzięki temu przysługują Ci dodatkowe korzyści w przypadku kolizji, ale nie jest to opłacalne, jeśli chcesz mało zapłacić za samo ubezpieczenie OC. Warto jednak dopytać, czy jakaś firma nie oferuje tego typu usług bez dodatkowych opłat.

Uważaj na promocje

Firmy ubezpieczeniowe często reklamują oferty promocyjne, z których wynika, że zapłacisz mniej za OC. Czasami rzeczywiście tak może być, ale bywa, że hasło „promocja” jest jedynie wabikiem, z którego nic nie wynika. Kiedy dochodzi do podpisania umowy okazuje się, że promocja obowiązuje tylko pod pewnymi warunkami, których nie spełniasz.

Nie bierz na raty

Ubezpieczyciele, chcąc zachęcić klientów do zakupu polis. oferują rozłożenie płatności na raty. Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony aż tak bardzo nie obciążasz swojego budżetu, ponieważ nie musisz od razu płacić pełnej kwoty. Z drugiej strony składka za cały rok z góry będzie niższa w porównaniu do sumy rat za OC.

Poszukaj współwłaściciela auta z dłuższym stażem kierowcy

Jeżeli jesteś kierowcą z krótkim stażem, z pewnością nie przysługuje Ci zbyt wiele zniżek. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest znalezienie osoby (np. rodzica), która zostałaby współwłaścicielem auta. Wtedy skorzystasz z przysługujących mu zniżek i zapłacisz mniejszą składkę OC. Pamiętaj tylko, że najpierw trzeba zarejestrować pojazd na dwie osoby w wydziale komunikacji, a dopiero potem udać się do ubezpieczyciela.

Dobra rada na koniec – nie oszukuj

Wysokość składki OC uzależniona jest od wielu czynników. Czasami jest możliwość podania danych, których prawdziwości nie da się w pełni zweryfikować. Wprawdzie możesz przekazać informacje, dzięki którym składka będzie niższa. Ale to może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Podajmy tu przykład.

Wysokość składki OC jest uzależnienia m.in. od miejsca zamieszkania. W dużych miastach jest większy ruch, większe ryzyko wypadku, a co za tym idzie – wyższe OC. To sprawia, że wielu kierowców stara się przechytrzyć ubezpieczycieli, nie ujawniając właściwego miejsca zamieszkania.Teoretycznie można zarejestrować auto w mniejszej miejscowości, w której mieszkają np. rodzice i płacić mniejszą składkę. Ale weź pod uwagę, że jeśli przyjeżdżasz tam tylko kilka razy w miesiącu na niedzielny obiad, kwalifikuje się to jako oszustwo. Manipulacja faktami może wyjść na jaw, kiedy dojedzie do wypadku i będziesz starać się o odszkodowanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News