Ubezpieczenie AC - o tym warto pamiętać przy wyborze polisy

Ubezpieczenie AC - o tym warto pamiętać przy wyborze polisy

Ubezpieczenie AC – o tym warto pamiętać przy wyborze polisy

Podaj dalej

Autocasco to najbogatsze pod względem zakresu ochrony ubezpieczenie dla kierowców. Chcąc nie martwić się o swój samochód i czuć się bezpiecznie podczas jazdy, zdecydowanie warto je wykupić. Powstaje jednak pytanie: na co zwracać uwagę wybierając polisę AC?

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to zakres ochrony, jaki gwarantuje wybrane autocasco. Warto zatem dowiedzieć się jakie ryzyka obejmuje polisa i w jakich sytuacjach przysługuje odszkodowanie. Dopasowanie zakresu ochrony AC do potrzeb i wymagań, w dużej mierze decyduje o atrakcyjności oferty. Jednak niezależnie od tego, która oferta zostanie wybrana, w ramach autocasco zawsze gwarantowane jest ubezpieczenie samochodu od kradzieży.

Wyłączenia odpowiedzialności

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczeniowej to szkody, w przypadku których towarzystwo nie wypłaca odszkodowania. Oczywiście najlepiej, gdy jest ich jak najmniej i są jak najmniej prawdopodobne. Jeżeli przeglądana oferta wyróżnia się dużą liczbą takich wyłączeń, to nie warto podpisywać umowy i przyjrzeć się bardziej korzystnym propozycjom innego TU.

Wartość sumy polisy

Suma ubezpieczeniowa to kwota, jaką otrzymuje się za szkodę całkowitą, czyli np. za kradzież albo doszczętne zniszczenie auta. Jeżeli jej wartość jest niższa niż realna wycena samochodu, ewentualne odszkodowanie będzie zaniżone. Z kolei jeśli suma ubezpieczenia przewyższa wartość auta, składka będzie niewspółmiernie wysoka. Należy więc zadbać o to, żeby suma ubezpieczenia pokrywała się z rzeczywistą wartością pojazdu.

Wysokość wkładu własnego

Wkład własny to kwota, o jaką zostanie pomniejszone odszkodowanie w razie wystąpienia szkody. Jeżeli więc wkład własny wynosi 200 zł, w przypadku szkody o wartości 1000 zł w ramach odszkodowania otrzymasz 800 zł. Im niższy wkład własny, tym wyższa składka i odwrotnie – wraz ze wzrostem wkładu własnego maleje składka.

Wariant rozliczania szkody

W ramach autocasco można naprawić szkody w wygodniejszym wariancie bezgotówkowym, który nie wymaga własnego udziału i polega na tym, że wszelkie formalności załatwiają między sobą ubezpieczyciel i zakład naprawczy. Mniej komfortowy jest natomiast wariant gotówkowy, w przypadku którego otrzymuje się pieniądze za szkodę i naprawia się pojazd we własnym zakresie.

Rodzaj i amortyzacja części

Likwidacja szkody przy użyciu oryginalnych części producenta a nie zamienników, to kolejny, ważny punkt w polisie AC. Trzeba jednak pamiętać, że automatycznie w takiej sytuacji wzrasta wysokość ubezpieczenia a co za tym idzie, także składki. Właściwym ruchem jest także zapoznanie się, czy takie części podlegają amortyzacji, czyli pomniejszeniu wartości w czasie, co jest rozwiązaniem niekorzystnym.

Wysokość franszyzy integralnej

Franszyza integralna określa minimalną kwotę, poniżej której nie da się rozliczyć szkody. Jeżeli więc franszyza integralna wynosi 500 zł, w ramach danego autocasco będziesz mógł naprawić tylko te szkody, których wartość przewyższa lub jest równa kwocie 500 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News