Twój samochód posiada tempomat? Zobacz jak łatwo możesz zaoszczędzić paliwo

Twój samochód posiada tempomat? Zobacz jak łatwo możesz zaoszczędzić paliwo

predkosc tempomat paliwo

Podaj dalej

Jeszcze kilka lat temu tempomat był funkcją za którą kierowcy musieli dopłacać sięgając po nowy samochód. Dziś to już praktycznie standard w każdym samochodzie. I choć to płatne, lecz darmowe udogodnienie ma już niemal każdy, to jednak mało kto z niego korzysta. A warto nauczyć się korzystać z tej możliwości, jakie daje nam auto. Wówczas można zaoszczędzić pieniądze na tankowaniu, zwłaszcza jeżeli dużo podróżujemy.

Masz tempomat? Korzystaj!

Niewątpliwie tempomat sprawdza się głównie na drogach ekspresowych i autostradach, gdzie ustawienie jednej prędkości sprawia, że droga staje się przyjemniejsza. Nie trzeba wówczas nieustannie dodawać gazu, zwalniać, przyśpieszać – samochód jedzie równomiernie z jednakową prędkością.

To sprawia, że dawkowanie paliwa – zarówno benzyny, jak i oleju napędowego, nie jest tak duże jak w przypadku, gdy to my kontrolujemy ”nożnie” prędkość. Dlatego tak ważne jest, aby gdy tylko mamy taką możliwość włączać funkcję i puszczać samochodów w tryb – jak to niektórzy mawiają – autopilota.

Oczywiście tempomat trzeba nieustannie pilnować i gdy zbliżamy się do pojazdu przed nami, wcisnąć hamulec i zwolnić. Oczywiście nie da się nieustannie jeździć z włączonym tempomatem i są momenty, kiedy najlepiej go wyłączyć. Kręta droga, wjazd pod górkę czy nawet z górki. W mieście również bardzo ciężko go używać.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News