Toyota Yaris GR Sport - szczypta WRC w codziennym życiu

Toyota Yaris GR Sport - szczypta WRC w codziennym życiu

Toyota Yaris GR Sport – szczypta WRC w codziennym życiu

Podaj dalej

Do gamy modelowej Yarisa japoński producent wprowadza wersję GR Sport, inspirowanej ostatnimi osiągnięciami fabrycznego zespołu Toyota Gazoo Racing w Rajdowych Mistrzostwach Świata – WRC. Premiera modelu będzie miała miejsce podczas Salonu Samochodowego w Paryżu.

Powrót Toyoty do Rajdowych Mistrzostw Świata w 2017 roku stał się inspiracją do stworzenia wyróżniającego się osiągami i sportową jazdą Yarisa GRMN. Limitowana edycja 400 egzemplarzy została wyprzedana w kilkadziesiąt godzin na długo przed wejściem modelu do salonów.

Yaris GR Sport to z kolei pierwszy samochód Toyoty w takiej specyfikacji w Europie. Hatchback trafi do sprzedaży pod koniec 2018 roku.

Modyfikacje w pierwszej kolejności objęły zawieszenie, które poprawiło jakość prowadzenia i szybkość reakcji samochodu na działania kierowcy. Yaris GR Sport posiada amortyzatory Sachs Performance i drążek stabilizatora. Samochód jest mocno osadzony na drodze za sprawą prześwitu obniżonego o 11 mm w porównaniu do standardowego Yarisa. Odstęp między kołami i nadkolami jest mniejszy o 18 mm.

Polakierowane na czarno, odlane z lekkich stopów, 17-calowe obręcze kół są dostępne wyłącznie dla odmiany GR Sport. Dobrano do nich te same opony Bridgestone Potenza RE50 205/45R17, które sprawdziły się w modelu GRMN. Dzięki staraniom inżynierów masa nowego Yarisa GR Sport, mimo wprowadzenia sportowych podzespołów, wzrosła w stosunku do standardowej wersji tylko o 5 kg.

Yaris GR Ssport ma pięciodrzwiowe nadwozie i jest wyposażony napęd hybrydowy z silnikiem benzynowym 1,5 l o łącznej mocy 100 KM.

Masa sportowych detali na zewnątrz i w środku

Na drzwiach znalazły się listwy w kolorze Piano Black. Czarne są także obudowy zewnętrznych lusterek i oprawy przednich świateł przeciwmgielnych oraz przedni grill z kratką o strukturze plastra miodu. Yaris GR Sport ma unikalny wzór przednich reflektorów, wewnątrz których znalazły się czarne detale. Standardowo w tej wersji występują przyciemniane tylne szyby oraz plakietka GR na tylnym słupku. Sportową stylizację można uzupełnić o czerwone oklejenia na przednim spojlerze i na dolnej krawędzi tylnego zderzaka.

Wnętrze auta różni się od standardowego kilkoma istotnymi detalami. Sportowe przednie fotele ozdobione logo GR mają czarną tapicerkę z oryginalnej mikrofibry Ultrasuede, z którą kontrastują ciemnoszare zamszowe wstawki i srebrne przeszycia. Po uruchomieniu samochodu przyciskiem Start na kolorowym ekranie TFT na tablicy rozdzielczej pojawia się logo GR. Wrażenia z jazdy wzmacnia niewielka, trójramienna kierownica pochodząca z Yarisa GRMN. Sportowe wrażenia we wnętrzu wzmacnia czarna podsufitka i chromowane zdobienia na dźwigni skrzyni biegów, kratkach wentylatorów i wokół głośników w drzwiach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News