Toyota Supra coraz bliżej debiutu w WEC?

Toyota Supra coraz bliżej debiutu w WEC?

8 interakcji
Toyota Supra coraz bliżej debiutu w WEC?

Podaj dalej

Zaplanowany na pierwszą połowę stycznia 2019 roku – Tokyo Auto Salon, będzie miejscem debiutu kolejnego projektu z garażu Toyota Gazoo Racing. Model Supra w wyczynowym pakiecie być może wystartuje w serii wyścigów długodystansowych.

Wystawa w Tokyo wyróżnia się między innymi tym, że prezentowane są głównie modele podddane różnym modyfikacjom. Organizowana jest co roku w hali Makuhari Messe w Japonii a 11. stycznia przyszłego roku, na kolejnej edycji targów, zadebiutuje koncepcyjna Toyota GR Supra Super GT z sygnaturą motorsportowego departamentu Toyota Gazoo Racing.

Jak powszechnie wiadomo, sportowe ramię Toyoty to team, który przygotowuje wyczynowe samochody japońskiej  marki do najważniejszych rajdów i wyścigów na świecie, takich jak WRC, WEC czy nadchodzący Rajd Dakar.

Super Supra

Doświadczenia zdobyte w motorsporcie mają służyć do opracowywania innowacyjnych konceptów i nowych generacji seryjnych samochodów. Kolejnym przykładem ma być własie wspomniana GR Supra Super GT, która została zbudowana na bazie wyścigowego prototypu LMP1 – Toyoty TS050 Hybrid, wyposażonej w potężny napęd hybrydowy.

Japończycy od 2012 roku Toyota startujują regularnie w Mistrzostwach Świata Wyścigów Długodystansowych (WEC), na cel których zbudowali trzy generacje wyścigowych prototypów klasy LMP1. Na konstrukcji najnowszego z nich – modelu TS050 Hybrid – zostało oparte coupe Toyota GR Super Sport Concept, które zadebiutowało 11 miesięcy temu na Tokyo Auto Salon 2018. Samochód krył wówczas pod maską wyczynowy układ napędy (Hybrid System-Racing – THS-R) z benzynowym silnikiem V6 twin turbo o mocy 1000 KM.

Dwa miesiące później zadebiutowała na targach w Genewie Toyota GR Supra Racing Concept, pierwsza zapowiedź powrotu legendarnej Supry do salonów marki. Nazwa modelu GR Supra Super GT nawiązuje do obu tych konceptów. Czy pójdą za tym nawiązania pod względem wyglądu i rozwiązań technicznych – przekonamy się za miesiąc.

Obok premierowego konceptu Toyota pokaże także Yarisa WRC, prototyp TS050 Hybrid i Lexusa LC 2019 w specyfikacji Nürburgring. Wszystkie trzy samochody będą startowały w przyszłym roku w najbardziej prestiżowych seriach rajdowych i wyścigowych. W tym roku Yaris WRC zapewnił Toyocie tytuł Rajdowego Mistrza Świata, zaledwie dwa lata po tym, jak Toyota powróciła do serii po raz pierwszy od 1999 roku.

Toyota Supra – wielki powrót w Goodwood

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News