Toyota Prius z napędem AWD-i debiutuje na targach w Los Angeles

Toyota Prius z napędem AWD-i debiutuje na targach w Los Angeles

Toyota Prius z napędem AWD-i debiutuje na targach w Los Angeles

Podaj dalej

Toyota Prius 2019 debiutuje na targach Los Angeles Auto Show. Zaktualizowana wersja hybrydowego liftbacka 4. generacji będzie oferowana w przyszłym roku z nowym napędem na wszystkie koła AWD-i. Model trafi również do polskich salonów Toyoty.

Toyota Prius, pierwszy seryjnie produkowany samochód hybrydowy na świecie, od swojego debiutu w 1997 roku jest ambasadorem najnowszych technologii Toyoty. Każda z czterech generacji przynosiła znaczący postęp pod względem wydajności, zaawansowania technicznego oraz własności jezdnych.

Prius z napędem 4×4

W 2019 roku zadebiutuje Prius wyposażony w przełomowy w segmencie osobowych hybryd napęd AWD-i. Nowy inteligentny napęd 4×4 z silnikiem elektrycznym przy tylnej osi zwiększa pewność prowadzenia w trudnych warunkach drogowych.

AWD-i korzysta z dodatkowego silnika elektrycznego o dużym momencie obrotowym, który współpracuje z pełnym układem hybrydowym napędzającym przednią oś. AWD-i włącza się automatycznie, gdy wymagają tego warunki na drodze. Napęd 4×4 jest dołączany podczas ruszania, przy prędkości do 10 km/h oraz przy wyższych prędkościach, gdy czujniki wykryją śliską nawierzchnię. Układ napędowy AWD-i jest kompaktowy i lekki, nie wymaga przy tym zastosowania wału napędowego ani centralnego mechanizmu różnicowego. Dzięki temu Prius z napędem 4×4 ma praktycznie tak samo przestronną kabinę pasażerską co wersja 4×2 i porównywalne zużycie paliwa oraz emisję spalin.

Prius Hybrid AWD-i jest wyposażony w nową kompaktową baterię niklowo-wodorkową, dostosowaną do pracy w niskich temperaturach. Prius 2019 z przednim napędem otrzymuje nową baterię litowo-jonową.

Los Angeles Auto Show potrwa od 28 listopada do 9 grudnia 2018 roku. Europejski debiut Priusa AWD-i będzie miał miejsce podczas Brussels Motor Show 18 stycznia 2019 roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News