Toyota obniża ceny hybryd w związku ze zmianami w akcyzie

Toyota obniża ceny hybryd w związku ze zmianami w akcyzie

Podaj dalej

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która obniża o połowę stawkę akcyzy na elektryczne samochody hybrydowe z silnikami do 3,5 l. W związku z nowymi regulacjami Toyota, wprowadziła do oferty swoich modeli hybrydowych specjalny EkoBonus.

Obniżka na modele Yaris Hybrid, Corolla Hybrid oraz Toyota C-HR Hybrid dotyczy samochodów z rocznika 2020 i wynosi 1,5%. RAV4 i Camry 2020 z napędem hybrydowym 2,5 l są teraz tańsze o 7,3%. Obniżki na RAV4 Hybrid z rocznika 2020 sięgają 14 000 zł.

Na czym polega obniżka akcyzy na hybrydy?

Akcyza na samochody spalinowe wynosi obecnie 3,1% na auta z silnikami do 2 litrów oraz 18,6% na pojazdy z silnikami o większej pojemności skokowej. Nowe przepisy dotyczą samochodów hybrydowych nieładowanych z zewnętrznej sieci i obniżają stawki akcyzy o połowę, a zatem odpowiednio do 1,55% i 9,3%.

Podatek akcyzowy jest liczony od ceny zakupu przez importera, a zatem obejmuje cenę hurtową producenta oraz cło, nie jest natomiast naliczany od kosztów dystrybucji i marży oraz podatku VAT. Z tego powodu wpływ obniżki akcyzy na cenę detaliczną auta jest nieco mniejszy i wynosi odpowiednio 1,5% oraz 7,3%. Zmiana dotyczy samochodów sprowadzonych do kraju po 1 stycznia 2020 roku.

Hybrydy objęte programem elektromobilności

Nowelizacja rozszerza program elektromobilności o kolejną grupę zelektryfikowanych aut – niskoemisyjne samochody hybrydowe, których silnik elektryczny jest zasilany energią odzyskiwaną podczas hamowania oraz optymalizacji pracy silnika benzynowego. Do tej pory program dotyczył samochodów elektrycznych, które są całkowicie zwolnione z akcyzy, oraz hybryd plug-in z silnikiem spalinowym do 2 l, które zostały zwolnione z akcyzy do końca 2020 roku. Nowe przepisy obniżają akcyzę do 9,3% także dla hybryd plug-in o pojemności silnika od 2 do 3,5 litrów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News