Toyota, DENSO i SoftBank Vision Fund inwestują miliard dolarów w technologie autonomicznej jazdy Ubera

Toyota, DENSO i SoftBank Vision Fund inwestują miliard dolarów w technologie autonomicznej jazdy Ubera

Podaj dalej

Toyota, DENSO i SoftBank Vision Fund (SVF) ogłosiły, że zainwestują miliard dolarów w spółkę Uber Advanced Technologies Group (Uber ATG) należącą do Uber Technologies Inc. W tym celu Uber ATG powołał nową jednostkę, która skupi się na rozwoju i komercjalizacji usług zautomatyzowanych przewozów osobowych.

Toyota i należąca do Toyota Group firma technologiczna DENSO przeznaczą na ten cel 667 milionów dolarów, zaś SVF 333 miliony dolarów. Wówczas nowy oddział Uber ATG będzie miał wartość 7,25 miliarda dolarów. Transakcja zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale 2019 roku.

Toyota zainwestowała w firmę Uber 500 milionów dolarów już w sierpniu 2018 roku. Wówczas oba koncerny ogłosiły, że pracują nad pilotażowym programem opracowania samochodów do zautomatyzowanego przewozu osób na bazie Toyoty Sienny, wykorzystując dotychczasowe technologie zautomatyzowanej jazdy Ubera oraz system zaawansowanego wsparcia kierowcy Toyota Guardian™. Samochody te zostaną wprowadzone do sieci Ubera w 2021 roku.

Nowa inwestycja opiera się na dotychczasowych postępach wypracowanych w ramach współpracy Toyoty i Ubera i pozwoli rozszerzyć zakres wspólnych działań w zakresie rozwoju nowej generacji zautomatyzowanych samochodów. Pozwoli także obu firmom przygotować się do masowej produkcji takich pojazdów i wprowadzenia na rynek nowego rodzaju usług. Toyota przeznaczy także dodatkowo do 300 milionów dolarów w ciągu 3 lat na pokrycie kosztów tych zadań.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News