Rząd zmienia przepisy. Prawie 6 tysięcy złotych na rękę. Sprawdź czy jesteś w tym gronie.

Rząd zmienia przepisy. Prawie 6 tysięcy złotych na rękę. Sprawdź czy jesteś w tym gronie.

Rząd zmienia przepisy. Prawie 6 tysięcy złotych na rękę. Sprawdź czy jesteś w tym gronie.

Podaj dalej

Nawet 5800 złotych na rękę. Tyle może wynieść jednorazowe świadczenie z budżetu dla Polaków. A to za sprawą przepisów uchwalonych przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Sprawdź czy też się łapiesz na ten finansowy dodatek.

ABY ULŻYĆ W NIEDOLI

W Polsce system emerytalny od dawna jest przedmiotem debaty i dyskusji. Wielu obywateli niezmiennie martwi się o swoją przyszłość finansową po przejściu na emeryturę. W ostatnich latach pojawił się pomysł wprowadzenia dodatkowych emerytur, które mają na celu poprawienie sytuacji osób starszych.

NAJPIERW BYŁY TRZYNASTKI

Trzynastki rząd Morawieckiego wprowadził już w życie 4 lata temu. Emeryci i renciści zdążyli się już przyzwyczaić do dodatkowego świadczenia na swoich kontach oraz portfelach. Rządowy pomysł zakłada wypłatę dodatkowej emerytury raz w roku dla wszystkich emerytów i rencistów. Pomysł ten ma na celu zwiększenie dochodów osób starszych, które często borykają się z trudnościami finansowymi. I nie trzeba przekonywać, że to rozwiązanie przypadło do gustu polskim seniorom.

Fot: Freepik

CZAS NA CZTERNASTKI. ILE DOSTANIESZ EMERYCIE?

Najpierw wypłacono je jednorazowo, ale i tutaj chęć sprostania wymaganiom społeczeństwa sprawiła, że 14. emerytury zagoszczą na stałe w polskim systemie emerytalnym. Projekt ustawy Sejmu mówi, iż czternastka jest szacowana na kwotę minimalnej emerytury. W roku 2023 jest to dokładnie 1588,44 złote. Świadczenia już są wypłacane, jak szacuje ZUS, powinny zostać wypłacone do końca miesiąca.

DLA KOGO 5800 ZŁOTYCH NETTO?

W ustawie przygotowanej w Sejmie znajduje się prawny wybieg umożliwiający podniesienie kwoty świadczenia w sytuacjach nadzwyczajnych. I tak się stało, rząd zdecydował o podniesieniu czternastki do kwoty 2 tysięcy 650 zł brutto. Na przyszły rok politycy partii rządzącej mają bardziej śmiałe zamierzenia. Najwyższe świadczenia trafią do tych, którzy z ZUS otrzymują najmniejsze emerytury. I tak osoba otrzymująca 2000 zł brutto miałaby dostać dodatkowo aż 5800 zł na rękę.

Los przyszłorocznych 14-tek ważyć się będzie w Sejmie. Fot: autor

ARGUMENTY ZA I PRZECIW CZTERNASTKOM

Wprowadzenie 14 emerytur w Polsce jest z pewnością trudnym i kontrowersyjnym tematem. Zwolennicy 14 emerytur argumentują, że jest to sprawiedliwe rozwiązanie, ponieważ emeryci przez wiele lat pracowali i odprowadzali składki na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowa emerytura miałaby być formą rekompensaty za ich wkład w system emerytalny. Przeciwnicy podnoszą, że system emerytalny jest już obciążony i dodatkowe świadczenie mogłoby prowadzić do jeszcze większego deficytu. Niektórzy eksperci twierdzą, że 14 emerytura mogłaby prowadzić do wzrostu inflacji, gdyż większa ilość pieniędzy wprowadzona do obiegu mogłaby podnieść ceny towarów i usług.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News