Bez tego nie polecisz! Sporo osób o tym nie pamięta

Bez tego nie polecisz! Sporo osób o tym nie pamięta

Bez tego nie polecisz! Sporo osób o tym nie pamięta

Podaj dalej

Aby przekroczyć granicę samolotem potrzeby jest dokument tożsamości. Są podróżni, którzy zapominają jednak o pewnym szczególe. A jest on kluczowy podczas wylotu i wlotu do Polski.

Na granicy

Odkąd Polska jest w strefie Schengen, podróżowanie stało się łatwiejsze, a także szybsze. Odpadły wielokilometrowe kolejki na granicach, w których trzeba było spędzić niejednokrotnie kilkanaście godzin. Odpadł stres przed kontrolą celną na granicy. Bo nawet jeśli nie przewoziliśmy czegoś nielegalnego lub ponad limit, nutka strachu zawsze jednak była. Bo a nóż dociekliwi celnicy coś znajdą?

Keine grenzen

Schengen ma jeszcze jedną fajną zaletę. Odpadła konieczność posiadania paszportu. Dobrze mieć ze sobą jednak inny dokument tożsamości (dowód osobisty lub prawo jazdy), który może się przydać w razie nieoczekiwanych kłopotów czy też spotkania z lokalną policją. Obecnie strefa Schengen obejmuje 27 państw, w których zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych.

Źródło: Freepik

Kto jest w Schengen?

O to lista państw należących do strefy Schengen: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia.

A jak jest na lotnisku?

Tutaj sytuacja wygląda trochę inaczej. Aby przekroczyć granicę państwową samolotem musimy mieć dokument tożsamości. Podróżując do większości państw świata jest to oczywiście paszport i wymagana ewentualnie Visa. W przypadku kiedy lecimy, do któregoś z krajów Schengen, poproszą nas o okazanie paszportu lub dowodu osobistego. Ale co istotne – musi być ważny.

Źródło: Fb/Port Lotniczy Łódź

Nie każdy to sprawdził – nie poleci

Władze Portu Lotniczego w Łodzi poinformowały, że ostatnio kilka razy zdarzyło się, że pasażerowie lotów czarterowych przyszli na lotnisko z nieważnym dowodem osobistym lub paszportem, albo w ogóle bez dokumentu sądząc, że dowód w aplikacji mObywatel wystarczy. Niestety, ale nie! Nie przekroczymy granicy pokazując prawo jazdy, inny dokument ze zdjęciem lub wspomniany dowód osobisty w aplikacji mObywatel. Dowodu elektronicznego można używać tylko na terenie Polski. Dlatego nim wyruszymy w podróż, sprawdźmy ważność naszych dokumentów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News