Temperatura wody ma znaczenie! Zalety urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody

Temperatura wody ma znaczenie! Zalety urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody

hidrolavadora-karcher-agua-caliente-prof-6400w-hds-918-4m-D_NQ_NP_938670-MLA29472114949_022019-F

Podaj dalej

Myślę, że nie musimy nikogo przekonywać o tym, że urządzenia wysokociśnieniowe są bardzo praktyczne. Dzisiaj jednak postanowiliśmy bardziej skupić się na tych z funkcją podgrzewania wody.

Urządzenia z podgrzewaniem wody doskonale sprawdzają się między innymi w branży samochodowej. Z ich pomocą z łatwością usuniemy skutecznie wszelkie tłuste zabrudzenia. Dodatkowo dzięki myciu z użyciem gorącej wody oraz przy pomocy środków czyszczących zaoszczędzimy także sporo cennego czasu.

Zalety wysokiej temperatury wody

Energia cieplna odgrywa kluczową rolę w przyspieszeniu procesu czyszczenia i poprawia jego skuteczność. Oprócz działania mechanicznego (strumień wody pod wysokim ciśnieniem: punktowy, płaski, obrotowy), działania chemicznego i czasu, temperatura jest jednym z czterech współzależnych parametrów, które składają się na sukces procesu czyszczenia zgodnie z cyklem Sinner (model wymyślony przez dr Sinner do opisania procesów czyszczenia). Każdy wie z doświadczenia, że ​ciepła woda jest ważna, choćby wtedy, gdy próbujemy zmyć olej z naszych rąk. Mycie ich zimną wodą, nawet z użyciem mydła, jest mało skuteczne. Oczekiwany efekt odniesiemy dopiero w momencie, w którym użyjemy ciepłej wody.

Jak skutecznie czyścić felgi?

Analogicznie sytuacja wygląda podczas profesjonalnych prac czyszczących. Mycie wysokociśnieniowe przy użyciu ciepłej wody sprawia, że ​​brud i smary (oleje, tłuszcze) szybciej odspajane są od powierzchni i usuwane. Każdy wzrost o 10° C temperatury przyspiesza procesy chemiczne oraz zmniejsza o połowę czas reakcji. Praktyczne przykłady zastosowania począwszy od garażu lub warsztatu samochodowego po duże zakłady przemysłowe, pokazują, że używanie ciepłej wody może zmniejszyć całkowity czas czyszczenia nawet o 40%. Prowadzi to do obniżenia kosztów pracy.

Innym kluczowym czynnikiem przemawiającym za stosowaniem urządzeń z podgrzewaniem wody jest skrócony czas suszenia. Powierzchnie, które są czyszczone ciepłą wodą, pozostają w stanie lekkiego podgrzania i dlatego wysychają szybciej.

Łagodne dla wrażliwych powierzchni

Urządzenia z podgrzewaniem wody idealnie nadają się do najbardziej wymagających zadań, gdzie działania mechaniczne i środki czyszczące są niewystarczające. Korzystając z funkcji pary wytwarzanej w urządzeniach wysokociśnieniowych w temperaturze do 155° C, nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia można delikatnie usunąć. Bez konieczności stosowania środków czyszczących i dysz rotacyjnych, które charakteryzują się największą siłą działania mechanicznego.

Ta procedura jest szczególnie odpowiednia dla czyszczenia powierzchni wrażliwych, gdzie pełny efekt czyszczenia można osiągnąć się przy znacznie niższym ciśnieniu roboczym, mniejszym wydatku wody i zastosowaniu dysz trójstopniowej czy parowej.

Ponadto, tryb parowy jest przyjazny dla środowiska podczas usuwania powłok bitumicznych, farb, porostów czy glonów. A to dlatego, że mniejsze zużycie wody oznacza mniej ścieków do odprowadzenia. Warto również pamiętać, iż użycie gorącej pary pozwala wyeliminować do 99% bakterii i zarazków.

Urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody

Sporo modeli z opcją podgrzewania wody znajdziemy między innymi w ofercie firmy Karcher. Kotły tych urządzeń wysokociśnieniowych podgrzewają wodę poprzez spalanie oleju napędowego, opałowego, biodiesla, jak również mogą być wyposażone w kotły elektryczne, które można wykorzystywać np. dużych kuchniach, basenach i innych pomieszczeniach zamkniętych. Przy pełnej wydajności i poziomie ciśnienia roboczego (około 700 l/h do 120 bar – urządzenie średniej klasy), woda pod wysokim ciśnieniem jest podgrzewana do maksymalnie 85° C. Przez zmniejszenie ilości wody, wytwarzana jest w nagrzewnicy do 155° C para wodna, która idealnie nadaje się do czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni.

Polecane modele urządzeń

Z oferty firmy Karcher szczególnie warto polecić dwa urządzenia, które są obecnie objęte promocją jesienną. Są to: HDS 8/17 C oraz HDS 8/18 – 4M.

Pierwsze z nich, czyli HDS 8/17 C jest urządzeniem wyposażonym w mocny trójfazowy silnik. Urządzenie, mimo że jest zaawansowane technologicznie, jest proste w obsłudze.  Jedno pokrętło z sugestywnymi piktogramami, które pozwalają z łatwością wybrać każdą z funkcji. Urządzenie posiada również energooszczędny system eco!efficiency, który pozwala ograniczyć zużycie paliwa oraz emisję CO2 aż o 20%. Są to więc wymierne oszczędności oraz dodatkowa korzyść dla środowiska naturalnego. Konstrukcja typu Jogger i duże koła sprawiają, że urządzenie jest łatwe w transporcie i bardzo mobilne.

Drugim z polecanych modeli jest HDS 8/18 – 4M. Jest to urządzenie wyposażone w trójtłokową pompę osiową z mosiężną głowicą i ceramicznymi tłokami. Jest ono również wyposażone w system tłumienia drgań (SDS), który kompensuje skoki ciśnienia w układzie wysokociśnieniowym. Urządzenie monitoruje także temperaturę spalin i gdy przekracza ona 300 stopni, wyłącza silnik automatycznie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News