Technologia Easy!Force w urządzeniach wysokociśnieniowych

Technologia Easy!Force w urządzeniach wysokociśnieniowych

dz0xMDAwJmg9ODAw_src_150754-karcher_pistolety_cisnieniowe_irbj

Podaj dalej

Chociaż podstawowa zasada działania urządzeń wysokociśnieniowych jest zawsze taka sama, wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi modelami ujawniają się podczas długiej pracy. I nie chodzi tu o wpływ parametrów technicznych, maksymalnego ciśnienia roboczego czy wydatku wody.

Firma Karcher dokonała przeglądu urządzeń wysokociśnieniowych z własnej oferty kierowanej dla profesjonalistów, pod kątem wniosków płynących z badań użytkowników np. nad ergonomią i innych badań rynkowych, uwzględniających opinie użytkowników tego typu sprzętu. Stało się jasne, iż można jeszcze poprawić komfort pracy urządzeniami Karcher, w kluczowym dla obsługującego elemencie: pistolecie wysokociśnieniowym.

Korzystanie z niego przez długi czas, niezbędny do wyczyszczenia dużych mocno zabrudzonych powierzchni np. w motoryzacji, wymagało do tej pory naprawdę dużej koncentracji obsługującego i stałego, meczącego nacisku na spust. Wysoki uchwyt spustu oraz siła odrzutu powodowały przemęczanie mięśni dłoni, co mogło skutkować skurczami oraz gorszą kontrolą nad lancą i w efekcie, częstszymi przerwami w pracy. Wniosek z tej analizy był następujący: gdy obsługa pistoletu wysokociśnieniowego będzie wygodniejsza, tym łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej wydajna będzie praca.

Ice Blaster, czyli czyszczenie suchym lodem w motoryzacji

Wśród odpowiedzi ankietowanych często przewijał się problem zmiany ustawień oraz wymiany osprzętu, jako czynności czasochłonnych i żmudnych. Złączki niekiedy bywają niepotrzebnie skomplikowane i trudne do odblokowania, co irytująco wydłuża czas podpięcia węża lub wymiany lancy. Nieszczelne zawory, powodujące ciągłe kapanie i spadek ciśnienia, stanowią kolejne utrudnienie.

Ergonomicznie przeprojektowany pistolet Easy!Force

Chociaż już poprzedniej generacji urządzeń wysokociśnieniowych Karcher, ciężko było coś zarzucić, firma postanowiła wziąć pod uwagę sugestie ankietowanych użytkowników i wprowadzić serię zmian ułatwiających pracę tymi urządzeniami. Na pierwszy ogień poszedł pistolet, bo to właśnie w nim wprowadzono najbardziej znaczącą innowację. Spust przeniesiono z przodu na tył uchwytu. Ta, z pozoru niewielka zmiana, wpłynęła na zwiększenie wygody w operowaniu pistoletem ciśnieniowym. Do tej pory spust należało naciskać palcami, co szybko powodowało zmęczenie. Jednak teraz posłużymy się w tym celu nasadą dłoni.

To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, w którym wykorzystuje się siłę odrzutu wysokiego ciśnienia wody, aby zmniejszyć siłę potrzebną do utrzymania wciśniętego spustu. Jedynie odblokowanie pistoletu wymaga użycia palca wskazującego, ale nie w sposób ciągły (wystarczy raz nacisnąć). Aby siła odrzutu mogła sprawnie działać na korzyść operatora, lanca, pistolet i spust zostały tak zaprojektowane, aby prowadzić ją w sposób liniowy do ramienia. Tym samym siła potrzebna do kontrolowania lancy zostaje przeniesiona ze słabszych mięśni dłoni na znacznie silniejsze i bardziej wytrzymałe wyższe partie mięśniowe ramion. Trzymając łokieć zgięty w odpowiedni sposób, pod kątem od 90° do 120°, praca nowym pistoletem staje się niemalże bezwysiłkowa.

Nowa konstrukcja ułatwia również zatrzymanie natrysku wody. Wystarczy tylko lekko rozluźnić dłoń, żeby spust odskoczył do pozycji spoczynku. Aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu, blokada bezpieczeństwa włącza się automatycznie przy każdej przerwie w pracy.

Aby jeszcze bardziej ułatwić obsługę pistoletu, przyłącze węża wysokociśnieniowego przesunięto na jego przednią część, przed spustem. Ustawienie węża pomiędzy uchwytami zapewnia lepszą kontrolę nad lancą.

Udoskonalona technologia złączy

Aby zachować sprawdzoną trwałość łączeń, a jednocześnie ułatwić ich odkręcanie i zakręcanie, wykorzystano poczwórny gwint trapezowy z 6 mm skokiem. Wystarczy jeden obrót o 360 stopni aby szczelnie zakręcić lub z łatwością odkręcić złącze. Ten nowy system, nazwany Easy!Lock, będzie wykorzystywany we wszystkich profesjonalnych urządzeniach wysokociśnieniowych, a specjalny adapter pozwoli na zamontowanie go w starych modelach. Również złączka dyszy na lancy spryskującej (typu O-ring) została udoskonalona i umieszczona bezpośrednio naprzeciwko gwintu zabezpieczającego. W ten sposób osiągnięto znacznie trwalsze i mniej podatne na poluzowanie uszczelnienie. Wszystkie opisane udoskonalenia opracowano kierując się opiniami przebadanych użytkowników.

Zawór zamykający to kolejny element poddany dokładnej analizie podczas prac nad udoskonaleniem urządzenia. Zanieczyszczenia takie jak odpady mineralne oraz drobinki metalu niekiedy gromadzą się pomiędzy zaworem a gniazdem, uszkadzając go. Dlatego metalowy zawór zastąpiono bardziej wytrzymałym, ceramicznym. Chociaż osad wciąż może powodować chwilowe przecieki, powierzchnia ceramicznego gniazda pozostaje nienaruszona. Dlatego, aby wypłukać zalegający osad i przywrócić właściwe uszczelnienie, wystarczy na krótko otworzyć zawór.

Obecnie na profilu facebookowym Karcher prowadzi ciekawą akcję: „Faceci po pracy”. Karcher publikuje na swoim profilu filmy prezentujące niekonwencjonalne, zabawne zastosowania urządzeń wysokociśnieniowych i pistoletów Easy!Force takie jak na przykład gra w koszykówkę za pomocą myjki ciśnieniowej. Akcja trwa do października.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News