Takiego Porsche prawdopodobnie wcześniej nie widziałeś

Takiego Porsche prawdopodobnie wcześniej nie widziałeś

Podaj dalej

Porsche 917 to wymysł inżynierów z lat 70. Jednak do dzisiaj ta niezwykła konstrukcja robi wrażenie, zresztą tak samo, jak jej osiągi. W tym roku samochód ma zostać przywrócony do swojego oryginału.

Powtórzmy to jeszcze raz. Porsche 917 zostało zbudowane w latach 70-tych. Jego moc wynosiła ponad 1000 koni mechanicznych, a auto pierwsze 100 km/h osiągało w czasie poniżej 3 sekund. Prędkość maksymalna? Około 240 mph, czyli w mniej więcej 390 km/h!

Porsche 917 zadebiutowało podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie w 1969 r. Kultowy samochód wyścigowy został wtedy pokazany światu, a teraz, 50 lat później, Porsche świętuje tę rocznicę, przywracając pierwszy wyprodukowany 917 z numerem 001, do jego oryginalnej postaci.

Pierwszy 917 służył głównie do celów pokazowych. Samochód stał się znakiem rozpoznawczym legendarnego inżyniera Porsche Hansa Mezgera. W związku z tym, że auto jeździło od wystawy do wystawy, często przechodziło różne wizualne zmiany. Najczęściej oczywiście zmianom ulegały barwy pojazdu. Dopasowywano je do zwycięskich 917 biorących udział w Le Mans.

Teraz wszystkie modyfikacje, które przechodził samochód, są wyzwaniem dla zespołu Porsche w procesie renowacji. Inżynierzy chcą, aby Porsche 917 wróciło do swojej pierwotnej postaci. Starają się odtworzyć każdy szczegół pojazdu, posilając się rysunkami i zdjęciami z historycznego projektu.

Efekty ich pracy będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku w Europie. Gotowy samochód ma być prezentowany w muzeum Porsche w Stuttgarcie w Niemczech podczas wystawy trwającej od 14 maja do 15 września.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News