Tak wyglądała śmierć kobiety, która nie opanowała swojej Toyoty i została rozpruta przez tira

Tak wyglądała śmierć kobiety, która nie opanowała swojej Toyoty i została rozpruta przez tira

Podaj dalej

Konieczność podnoszenia umiejętności kierowców widać w wielu sytuacjach na drodze. Niedostateczne szkolenia niejednokrotnie powodują nawet śmierć, co widać na nagraniu z wczoraj.

Niech nie zmyli nikogo data na filmie z wideorejestratora, który możecie zobaczyć na dole tego artykułu. Do widocznego na nim wypadku doszło 8 lutego 2020 r. ok. 9:50 na drodze federalnej R-254 „Irtysz” w okolicach rosyjskiego Nowosybirska.

Na nagraniu widać obraz z kamery umieszczonej w ciężarówce, którą wyprzedza osobowa Toyota Corolla. W tym momencie panowały dosyć trudne warunki. Wąski pas przedzielający pasy jezdni był zaśnieżony, a być może i oblodzony, co podnosiło poziom trudności wydawałoby się prostego manewru.

Różnica przyczepności spowodowała uślizg Toyoty, który mógł spotęgować także wiatr. W takich sytuacjach samochód może być bardzo wrażliwy na balans masy podczas skrętu. Dlatego niezwykle ważna jest błyskawiczna reakcja na kierownicy, aby utrzymać się w swoim pasie ruchu.

Prowadząca Corollę kobieta zaliczyła spóźnioną reakcję. Zaskoczona zaczęła także hamować, przez co jeszcze bardziej zdestabilizowała samochód w poślizgu. Niestety nie udało jej się w porę uciec z przeciwległego pasa jezdni, przez co doszło do czołowego zderzenia z rozpędzonym tirem marki Scania.

Oba pojazdy próbowały się ominąć, ale niestety doszło do trafienia w słupek A osobówki, co w kontakcie z masywnym tirem oznaczało natychmiastową śmierć prowadzącej Toyoty. Przeżył pasażer, który trafił do szpitala. Bez większych obrażeń udało się wyjść kierowcy zestawu ciężarowego, ale jego uszkodzony ciągnik pozostał w zaspie.

Szlifowanie swoich umiejętności panowania nad samochodem w ekstremalnych sytuacjach z pewnością mogłoby pomóc w tym, aby do tak strasznej tragedii nie doszło. Oczywiście, można się mądrować po szkodzie, a nigdy nie wiadomo jak zachowalibyśmy się w momencie zaskoczenia.

Jednak należy pamiętać, że poznanie pewnych podstaw kontroli poślizgów sprowadza się także do wiedzy – jak do nich nie doprowadzić. Często jest tak, że kierowca, który przeżył już kilka poślizgów i rozumie, co je spowodowało, potrafi lepiej ocenić ryzyko manewru. Podczas przejazdu z dużą prędkością przez ośnieżony pas na drodze warto zmotywować się do dodatkowej koncentracji, ponieważ jeden zbyt gwałtowny ruch może doprowadzić do katastrofy jak na filmie poniżej.

To wyglądało jak egzekucja. Kierowca ciężarówki zabrał się za wyprzedzanie i staranował rodzinę w osobówce

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News