Tajemniczym nowym Ferrari okazał się obłędnie wyglądający model Roma

Tajemniczym nowym Ferrari okazał się obłędnie wyglądający model Roma

ferrari_100723803

Podaj dalej

W październiku do sieci wyciekły zdjęcia tajemniczo wyglądającego Ferrari, które przypominało Portofino. Teraz wiemy już, że był to nowy model noszący dumną nazwę Roma. Samochód trafił w moje gusta i uważam, że prezentuje się obłędnie.

Ferrari Roma zaprezentowano na prywatnej imprezie, która odbyła się w Rzymie. Samochód ma czyste, eleganckie linie i stały dach. Z przodu w oczy rzuca się charakterystyczna atrapa chłodnicy, która jest jednak bardzo gustowna i wykonana ze smakiem, w przeciwieństwie do tych, które spotkamy w nowych BMW. Natomiast przednie reflektory są jakby płynnym przedłużeniem nadkoli.

Patrząc na bok Romy, miłośnik Ferrari szybko dostrzeże różnice w stosunku do podobnego na pierwszy rzut oka Portofino. W nowym modelu jest on płynny i gładki niczym tafla jeziora. Konstruktorzy zrezygnowali z dużych wlotów powietrza w przednich błotnikach, które zastosowano w siostrzanym modelu. Efekt? W moim odczuciu piorunujący. Przyjrzyjmy się jeszcze tyłowi pojazdu. Cztery pojedyncze światła, których uzupełnieniem są cztery końcówki wydechów. Po raz kolejny nie mam zastrzeżeń, a wręcz śmiało mogę stwierdzić, że bardzo mi się podoba.

Co pod maską?

Samochód zbudowano na tej samej płycie podłogowej, co wspomniany już model Portofino. Co się z tym wiąże, posiada on także identyczny rozstaw osi. To nie koniec podobieństw. Ferrari Roma jest również napędzane tym samym 3,9-litrowym, podwójnie turbodoładowanym V-8.

Mimo tego samego silnika Roma może pochwalić się lepszymi osiągami. Inżynierom udało się wykrzesać z tej jednostki nieco więcej mocy niż w Portofino. Motor generuje 612 koni mechanicznych i 760 Nm momentu obrotowego. Według producenta auto pierwszą setkę osiąga w zaledwie 3,4 sekundy!

Roma jest ostatnim z pięciu samochodów, które Ferrari miało zaprezentować w 2019 roku. Wcześniej światu pokazano modele: F8 Tributo, F8 Pająk, SF90 Stradale i 812 GTS. Nie ma jeszcze słowa o cenie ani o tym, kiedy Roma będzie dostępna. Dla porównania Portofino kosztuje około 215 000 USD (840 000 zł).

Dokładniejsza prognoza pogody dzięki samochodom? Toyota testuje nowy system

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News