Szejkowie z Arabii Saudyjskiej inwestują... w wodór!

Szejkowie z Arabii Saudyjskiej inwestują... w wodór!

arab 2

Podaj dalej

Arabia Saudyjska to drugi obok Zjednoczonych Emiratów Arabskich kraj na Bliskim Wschodzie, który inwestuje w technologię wodorową i elektryczne samochody na wodór. Niedawno dwie liczące się na rynku naftowym firmy z tego kraju zamówiły dość pokaźną flotę samochodów elektrycznych, zasilanych ogniwami paliwowymi.

Nafciarze widzą potencjał w wodorze. Kuriozum? Nie. Raczej myślenie o nowym biznesie

Koncern Saudi Aramco zawarł umowę z amerykańską firmą Air Products na budowę pierwszej stacji tankowania wodoru w Arabii Saudyjskiej. Dla ciekawostki ten koncern jest największym na świecie eksporterem ropy naftowej. Jednak doskonale wie, że zapasy czarnego surowca się wyczerpują i chce w ten sposób rozpocząć inwestycje w czyste technologie w królestwie Saudów.

Za partnera firma wybrała Toyotę, która należy do największych promotorów samochodów wodorowych na świecie. Z resztą od 2014 roku produkuje z powodzeniem swój pierwszy wodorowy model – sedana Mirai.

Przemienić ropę w wodę

Podpisana w ostatnich dniach umowa między Saudi Aramco i Air Products to nie pierwszy przypadek współpracy między tymi firmami. W ubiegłym roku oba koncerny stworzyły razem z trzecim partnerem – saudyjską firmą Acwa Power – spółkę joint venture, której zadaniem jest opracowanie instalacji do gazyfikacji, produkującej prąd i wodór. Inwestycja o wartości 8 miliardów dolarów została ulokowana w Jazan Economic City nad Morzem Czerwonym.

Arabia Saudyjska to nie jedyny kraj na Półwyspie Arabskim, który wspólnie z Toyotą wprowadza do użytku samochody na wodór. W 2018 roku władze Dubaju uruchomiły pilotażowy program wodorowych taksówek – w tej roli również obsadzono Toyotę Mirai. Kilka miesięcy wcześniej Toyota we współpracy z francuskim producentem wodoru Air Liquide oraz swoim oficjalnym dystrybutorem w Emiratach, Al-Futtaim Motors, uruchomiła pierwszą stację wodorową w Dubaju i rozpoczęła budowę kolejnej w Abu Zabi.

Ahmad Al Khowaiter, dyrektor techniczny Saudi Aramco: Wodorowe ogniwa paliwowe to wydajny sposób na elektryfikację transportu, dzięki któremu nie trzeba rezygnować z łatwego tankowania trwającego kilka minut i jazdy na długich dystansach. Użycie wodoru produkowanego z ropy lub gazu do napędzania elektrycznych samochodów na ogniwa paliwowe to świetny sposób na wykorzystanie ropy w czystym transporcie.

Saudyjska stacja tankowania wodoru powstanie w Dhahran Techno Valley Science Park na wschodzie kraju, w pobliżu Bahrajnu. Ma zostać uruchomiona w drugim kwartale 2019 roku.

Wodór – co warto wiedzieć o ekologicznym paliwie przyszłości?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News