Systemy Area View i Rear View Volkswagena

Systemy Area View i Rear View Volkswagena

Systemy Area View i Rear View Volkswagena

Podaj dalej

Pozostajemy w temacie systemów wspomagających kierowców. Dzisiaj skupimy się na tych, które pozwalają nam więcej widzieć i sprawniej manewrować w ciasnych miejscach.

Żeby prawidłowo zaparkować trzeba dobrze widzieć otoczenie samochodu. Często jest z tym kłopot, bo nie z każdej strony da się dostrzec różne przeszkody. Urządzeniem, które może pomóc w tej sytuacji jest system Area View. Cztery kamery, jedna zamontowana z tyłu auta, po jednej w lusterkach zewnętrznych i jedna z przodu w osłonie chłodnicy, rejestrują obraz otoczenia samochodu i wyświetlają go na ekranie znajdującym się na tablicy rozdzielczej. Urządzenie może też pokazywać inny obraz, zależnie od potrzeb i sytuacji. Dzięki Area View łatwo i w porę można dostrzec ewentualne przeszkody utrudniające parkowanie.

Area View może także pomóc podczas wjeżdżania na posesję, do garażu czy na wąskie miejsca parkingowe. Ponieważ na ekranie widać, jak duży jest odstęp samochodu np. od ściany garażu, czy od aut stojących obok, można w prosty sposób uniknąć otarć nadwozia i stłuczek. Area View umożliwia także kierowcy dostrzeżenie dosłownie tego, co znajduje się za rogiem. Ponieważ kamera w osłonie chłodnicy znajduje się o wiele dalej z przodu niż kierowca, a przez to wcześniej i lepiej widzi co znajduje się z prawej i lewej strony samochodu. Dzięki temu pokazuje na ekranie nadjeżdżające z boku auta, zanim będzie w stanie zauważyć je kierowca.

Przednia kamera znajduje się osłonie chłodnicy, tylna natomiast może być ukryta w unoszonym logo Volkswagena lub w uchwycie pokrywy bagażnika. Dwie małe kamery innowacyjnego systemu monitorującego otoczenie znajdują się w lusterkach zewnętrznych. Są to kamery szerokokątne, które obejmują obszar wokół samochodu sprawiając, że widoczne jest także to, co znajduje się w tzw. martwym polu widzenia lusterek.

Po raz pierwszy system Area View zastosowano w Volkswagenie Touaregu. Obraz pokazujący otoczenie auta pochodzi z czterech kamer umieszczonych w aucie i niewidocznych z zewnątrz. Każda kamera działa w zakresie 190 stopni tak, że system dostarcza pełny obraz otoczenia pojazdu. Dla porównania: człowiek spokojnie spoglądający w przód widzi otoczenie w zakresie zaledwie około 175 stopni. Obrazy z pojedynczych kamer składają się na kompletny widok samochodu, który pojawia się na ekranie we wnętrzu auta.

System Rear View dostarcza obraz otoczenia za samochodem – wskazuje czy droga za nim jest wolna. Po załączeniu wstecznego biegu kamera, która po raz pierwszy zamontowana była w Golfie VI w unoszonym logo Volkswagena, automatycznie się włącza. Na ekranie pojawiają się wirtualne linie, które zależnie od stopnia skrętu kierownicy, wskazują pożądany kierunek ruchu. System kamer może też pomóc podczas manewrowania samochodem, gdy kierowca chce zainstalować do niego przyczepę i stara się do niej blisko podjechać tyłem. Na obraz przyczepy naniesiona zostaje wirtualna linia prowadząca kierowcę precyzyjnie do zaczepu przyczepy. Dokładne sterowanie autem i omijanie przeszkód podczas jazdy na wstecznym biegu staje się dzięki temu znacznie łatwiejsze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News