Światowa premiera nowej Toyoty Yaris z napędem hybrydowym czwartej generacji

Światowa premiera nowej Toyoty Yaris z napędem hybrydowym czwartej generacji

Podaj dalej

Nowa Toyota Yaris została zaprojektowana, by sprostać rosnącym wyzwaniom codziennego życia w mieście. To pierwszy samochód segmentu B został zaprojektowany w technologii Toyota New Global Architecture (TNGA). Jego konstrukcja opiera się na nowej platformie GA-B, zaś źródłem napędu jest zastosowany po raz pierwszy układ hybrydowy 4. generacji z 3-cylindrowym silnikiem, również opracowany w technologii TNGA.

Nowy Yaris to pierwszy samochód segmentu B zaprojektowany w architekturze TNGA. Dzięki nowej platformie GA-B auto jest stabilne i szybko oraz precyzyjnie reaguje na działania kierowcy. Fotel kierowcy znajduje się niżej i dalej od kierownicy (o 60 mm do tyłu w porównaniu z obecnym Yarisem), przyczyniając się do obniżenia środka ciężkości, lepszej ergonomii i szerszego zakresu regulacji.

Środek ciężkości umieszczono o 15 mm niżej niż w aktualnym modelu, co poprawia charakterystykę bezwładności samochodu. Auto zostało również lepiej wyważone – zarówno między przodem i tyłem, jak i prawą i lewą stroną. Nowo zaprojektowane elementy zawieszenia – z przodu kolumny McPhersona, z tyłu belka skrętna – otrzymały usprawnienia strukturalne, jak przednie amortyzatory o zmniejszonym tarciu wewnętrznym oraz sprężyny o miękkiej charakterystyce przy znacząco zwiększonej sztywności skrętnej tylnego zawieszenia. Większa sztywność to jednak głównie zasługa platformy GA-B.

Nowy silnik 1.5 Dynamic Force to 3-cylindrowa jednostka benzynowa ze zmiennymi fazami rozrządu, pracująca w cyklu Atkinsona, której sprawność sięga 40%, co pomogło w obniżeniu zużycia paliwa i emisji CO2 aż o 20% w porównaniu z aktualnym Yarisem. Jednocześnie moc układu wzrosła o 15%. Hybrydowa przekładnia została całkowicie przekonstruowana, przyjmując strukturę dwuosiową, dzięki której ma bardziej zwartą budowę – jej objętość jest mniejsza o 9% w porównaniu z przekładnią zastosowaną w poprzedniej generacji Yarisa. W skład napędu hybrydowego wchodzą również nowe, litowo-jonowe baterie trakcyjne o wyższej mocy, o 27% lżejsze od dotychczas stosowanych akumulatorów niklowo-wodorkowych.

Na wybranych rynkach nowy Yaris będzie dostępny także z 3-cylindrowymi silnikami benzynowymi o pojemności 1,5 i 1,0 l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News