Starsi kierowcy otrzymają srebrny listek na samochód

Starsi kierowcy otrzymają srebrny listek na samochód

Starsi kierowcy otrzymają srebrny listek na samochód

Podaj dalej

Zmniejszyć liczbę wypadków i sprawić, żeby seniorzy poczuli się pewniej za kierownicą. Taki cel przyświeca akcji „Srebrny listek”.

Srebrny listek to nawiązanie do używanych przez niektórych młodych kierowców znaczków z zielonym listkiem, przyklejanych do szyby samochodu i informujących o tym, że mamy do czynienia z niedoświadczonym uczestnikiem drogi i warto zachować ostrożność. W odpowiedzi na zapotrzebowanie seniorów Śląskie zamierza promować znaczek srebrnego listka i zachęca osoby starsze do przyklejania ich na szyby swoich pojazdów.

O starcie akcji, która jest kolejną inicjatywą związaną z realizowanym przez Województwo Śląskie programem „Śląskie dla Seniora”, poinformował w trakcie konferencji prasowej w Parku Śląskim marszałek Wojciech Saługa.

Wojciech Saługa: Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami. Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg.

Znaczki akcji Srebrny listek będą rozdawane podczas imprez senioralnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz za pośrednictwem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i Policji.

Organizatorzy kampanii chcą namówić do udziału w akcji miasta i gminy oraz centra handlowe, aby wydzielały na parkingach miejsca parkingowe przeznaczone dla seniorów z samochodami oznaczonymi srebrnym listkiem.

Teoretycznie to bardzo ciekawy pomysł tylko w praktyce może wyglądać on identycznie jak jego pierwowzór. Nie wiadomo, ile osób zielony listek uchronił przed wypadkiem, ale oby srebrny był znacznie skuteczniejszy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News