Solaris dostarczył pierwsze autobusy elektryczne do Rumunii

Solaris dostarczył pierwsze autobusy elektryczne do Rumunii

Solaris dostarczył pierwsze autobusy elektryczne do Rumunii

Podaj dalej

Firma Solaris Bus & Coach zrealizowała dostawę 11 autobusów elektrycznych do rumuńskiego miasta Kluż-Napoka.

11 autobusów elektrycznych Urbino 12 electric dostarczonych przez Solarisa do Kluż-Napoki to pierwsze bezemisyjne pojazdy bateryjne w Rumunii. Nic zatem dziwnego, że w uroczystości przekazania pojazdów udział wzięli burmistrz miasta Emil Boca oraz ambasador Polski w Rumunii Arkadiusz Michoński.

W spotkaniu uczestniczył także ambasador Szwajcarii w Rumuni – elektrobusy zostały bowiem zakupione w ramach Programu Współpracy Szwajcarsko-Rumuńskiej. Producent z Bolechowa zaproponował przewoźnikowi CTP Transport Company, który zostanie operatorem elektrobusów pojazdy zbliżone parametrami do modelu, który zwyciężył w prestiżowym konkursie Bus of the Year 2017.

Dwunastometrowe Urbino electric wyposażone są w napęd polskiej produkcji. W modelu dla rumuńskiego przewoźnika zamontowany został silnik centralny o mocy 160 kW i baterie trakcyjne o pojemności 200 kWh. Wprowadzenie do floty autobusów elektrycznych oznaczało dla miasta także inwestycję w infrastrukturę ładowania, która obejmie budowę 11 stacji wolnego ładowania i dwie stacje szybkiego ładowania za pomocą pantografów zamontowanych na dachach pojazdów.

W autobusach dla Kluż-Napoka zamontowana jest m.in. klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej, a także pełny zestaw monitoringu na zewnątrz i w środku pojazdu. Ponadto w elektrycznych Urbino będzie możliwość korzystania z darmowego dostępu do WiFi. Pojazdy pomieszczą maksymalnie 78 pasażerów, w tym 27 na miejscach siedzących. 10 spośród nich dostępnych będzie z niskiej podłogi ułatwiając zajęcie miejsca przez osoby z ograniczoną mobilnością.

Zamówienie realizowane przez Solarisa jest pierwszym w Rumunii kontraktem na autobusy elektryczne. Historia współpracy podpoznańskiego producenta z krajem położonym nad Morzem Czarnym jest jednak znacznie dłuższa. Pierwszy wyprodukowany dla rumuńskiego przewoźnika pojazd (dwunastometrowe Trollino) wyjechał z Bolechowa ponad 15 lat temu, a łączna liczba autobusów marki Solaris dostarczonych do tego kraju przekroczyła już 200 sztuk.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News