Skoda wykorzysta drony w swoich fabrykach. Zobacz filmik z testów

Skoda wykorzysta drony w swoich fabrykach. Zobacz filmik z testów

Skoda wykorzysta drony w swoich fabrykach. Zobacz filmik z testów

Podaj dalej

Skoda kontynuuje rozwój cyfryzacji procesów produkcyjnych. W fabryce marki trwają testy pierwszego drona, którego głównym celem jest usprawnienie inwentaryzacji i ułatwienie pracownikom wykonywania codziennych zadań.

Stworzenie algorytmów dla technologii dronowych odpowiadających wymaganiom rynku samochodowego było możliwe dzięki współpracy nawiązanej pomiędzy działem ds. logistyki Skoda a firmą Robodrone.

Pierwszy dron w fabryce Skody w Mlada Boleslav został oparty na projekcie standardowego modelu Kingfisher oferowanego przez firmę Robodrone. Jest wyposażony w sześć wirników, lata z prędkością do 20 km/h oraz przenosi towary o masie do 5 kg.

W trakcie trwającej fazy testowej zadaniem drona jest identyfikowanie i liczenie pustych kontenerów, znajdujących się na zewnątrz fabryki. Statystyki powstałe na podstawie zapisów drona, wykonywanych o trzech różnych porach dnia, trafiają następnie do systemów informatycznych w dziale logistyki. Tam podlegają dalszemu przetwarzaniu.

Aby móc dokładnie określić lokalizację kontenerów, bezzałogowy pojazd powietrzny został wyposażony w technologię LIDAR (ang. Light Detection And Ranging), wykonującą do 300 tys. zdjęć na sekundę. Dron porusza się, wykorzystując do tego celu mapę 3D, a dzięki specjalnie zaprogramowanym algorytmom zdolny jest równocześnie namierzać i liczyć wyposażone kontenery.

Wdrożenie dronów do codziennej pracy w fabrykach Skody planowane jest w drugiej połowie 2019 r. Do tej pory Skoda zainwestowała w technologię dronową ok. 200 tys. euro.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News