Skoda Kodiaq RS gotowa na światową premierę

Skoda Kodiaq RS gotowa na światową premierę

Skoda Kodiaq RS gotowa na światową premierę

Podaj dalej

Nowa wersja SUV-a, z silnikiem 2.0 BiTDI, który generuje moc 176 kw (239 KM), jest gotowa na swoją światową premierę. Skoda Kodiaq RS zadebiutuje już w październiku podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu.

Skoda wydarzenie to zapowiada przedstawiając oficjalne zdjęcia pierwszego w swoim portfolio SUV-a w wersji RS oraz prezentując nowe logo usportowionych modeli producenta. Emblematy RS zdobią najbardziej usportowione modele marki od 2000 roku. Kodiaq RS to pierwszy SUV marki, który dołączy do tego grona. Zaprojektowany w nowoczesnym stylu, z użyciem czerwonych akcentów, nowy logotyp stanowi ukłon w stronę 117-letniej historii marki w świecie sportów motorowych.

Sformułowanie „RS” oznacza Rally Sport, a po raz pierwszy użyte zostało w 1974 roku na dwóch prototypach rajdowych: Skoda 180 RS i 200 RS. Rok później, opierając się na wcześniejszych modelach, Skoda stworzyła 130 RS. Sportowe coupe zdobyło dwa zwycięstwa w legendarnym Rajdzie Monte Carlo oraz zwyciężyło w Rajdzie Akropolu. W 2000 roku do produkcji trafił pierwszy model RS, czyli Octavia RS.

Nowe logo RS będzie można zobaczyć podczas Paris Motor Show na premierowo pokazywanym wtedy SUV-ie. Emblemat RS został umieszczony w kilku miejscach debiutującego modelu. Charakterystyczny znak znajdzie się m.in. na grillu, gdzie „v” oznacza zwycięstwo, a czerwone akcenty symbolizują sportowy charakter i moc rodziny RS.

Czterocylindrowy silnik 2.0 BiTDI wytwarza moc 176 kW (239 KM). Zastosowanie po raz pierwszy w historii marki technologii biturbo zapewnia maksymalny moment obrotowy 500 Nm. To najsilniejszy silnik diesla w ofercie Skody, który dostępny jest wyłącznie w tym modelu. Poza tym samochód wyposażony jest w napęd 4×4.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News