Skoda celuje w kolejne zwycięstwo w Polsce

Skoda celuje w kolejne zwycięstwo w Polsce

Podaj dalej

ŠKODA powraca w tym roku na mazurskie szutry w wyjątkowo silnym składzie, celując w powtórzenie zeszłorocznego sukcesu i kolejne zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata. To właśnie tu rok temu duet Esapekka Lappi/Janne Ferm zdobył ze ŠKODĄ Fabia R5 historyczne pierwsze zwycięstwo w WRC 2. W tym roku „Latający Finowie” będą chcieli powtórzyć swój wyczyn.

2016_06_27_rajdpolski

Na starcie Rajdu Polski stanie aż osiem sztuk najnowszej rajdowej broni ŠKODY, notującej doskonałe wyniki Fabii R5. Drugą załogę fabryczną formuje szwedzki duet Pontus Tidemand/Jonas Andersson. Dziesiątki tysięcy polskich kibiców zgromadzonych przy odcinkach specjalnych będą także kibicować Hubertowi Ptaszkowi, który również celuje w doskonały wynik za kierownicą ŠKODY.

„Rajd Polski to dla nas szczególne wydarzenie. To tutaj rok temu świętowaliśmy pierwsze zwycięstwo ŠKODY Fabia R5 w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Oczywiście, w tym roku chcielibyśmy powtórzyć ten wynik” – mówi Michal Hrabánek, Dyrektor ŠKODA Motorsport. Runda w Polsce rozpoczyna najszybszą część sezonu WRC 2. Ten wyjątkowy rajd z bogatymi tradycjami wraz z kolejnym Rajdem Finlandii pozwalają osiągać kierowcom najwyższe średnie prędkości w całym sezonie mistrzostw.

„By odnieść tu sukces, na tych wyjątkowo szybkich trasach trzeba być bardzo odważnym, ale i wykazać się rozwagą. W zeszłym roku Esapekka Lappi i Pontus Tidemand zachowali odpowiednią równowagę, by zdobyć pierwsze i drugie miejsce. W tym roku stawka jest jednak jeszcze bardziej konkurencyjna, dlatego czeka nas wyjątkowo emocjonujący rajd” – zapowiada Hrabánek. Na trasie 306,10 km wokół mazurskich jezior i lasów będzie rywalizować cała czołówka Rajdowych Mistrzostw Świata WRC 2. W tym sezonie w stawce dominuje wyjątkowo szybka i niezawodna ŠKODA Fabia R5: jedzie nią aż pięć z czołowych sześciu załóg w obecnej klasyfikacji.

ŠKODA chce w Polsce kontynuować swoją zwycięską passę: nowoczesna Fabia R5 z napędem na cztery koła wygrała cztery ostatnie rundy Rajdowych Mistrzostw Świata WRC 2. Doskonałą passę rozpoczął 22-letni fiński kierowca ŠKODY Teemu Suninen, zajmując pierwsze miejsce w Rajdzie Meksyku.

Rally Italy 2016 6592

Swoje drugie zwycięstwo dołożył dwa tygodnie temu w ostatniej rundzie poprzedzającej Rajd Polski – na Rajdzie Włoch. W międzyczasie dorobek zwycięstw ŠKODY powiększył Peruwiańczyk Nicolás Fuchs, który wygrał w Argentynie, a także Pontus Tidemand, najlepszy w Portugalii.

Szwedzki kierowca już nie może doczekać się powrotu do Polski: „Bardzo lubię szybkie trasy tego rajdu, czego dowiódł mój zeszłoroczny wynik. Jonas i ja celujemy w kolejny topowy wynik, który zwiększy nasze szanse na zdobycie mistrzowskiego tytułu WRC 2. By tego dokonać, musimy utrzymać nerwy na wodzy.” Po zajęciu dziewiątego miejsca podczas niedawnego Rajdu Włoch, zespołowy kolega Tidemanda Esapekka Lappi chce wziąć w Polsce rewanż: „Na Sardynii pokazaliśmy na co nas stać, notując kilka etapowych zwycięstw, ale nie złożyło się to w oczekiwany przez nas wynik. Bardzo szybkie trasy Rajdu Polski przypominają mi Finlandię i pozwalają poczuć się jak w domu. Zdecydowanie chcemy się tu liczyć w walce o zwycięstwo.”

Z pewnością nie będzie to jednak łatwe zadanie – poza fabrycznymi kierowcami ŠKODY, o zwycięstwo za kierownicą najnowszych Fabii R5 będzie walczyło jeszcze sześciu zawodników. Obok Teemu Suninena i Nicolása Fuchsa, którzy odnieśli już po zwycięstwie w tym sezonie, na dobry wynik liczy także lokalny bohater Hubert Ptaszek. Ma wszystko, czego potrzeba mu do osiągnięcia sukcesu: bardzo konkurencyjny, szybki i niezawodny samochód ŠKODY z turbodoładowanym silnikiem; na trasy rajdu powróci także jego pilot Maciej Szczepaniak, który wyleczył się z kontuzji doznanej podczas Rajdu Portugalii.

„Rajd Polski to dla mnie najważniejszy moment w całym sezonie. Bardzo się cieszę na spotkanie z mnóstwem polskich fanów i chce im zapewnić dobre widowisko” – zapowiada Ptaszek. Na Mazurach może dać sobie najlepszy prezent na urodziny: dwa dni po zakończeniu Rajdu Polski ten młody i utalentowany zawodnik skończy dopiero 23 lata.

Równolegle z Rajdem Polski w Czechach będzie organizowany Rajd Bohemia w ramach Rajdowych Mistrzostw Czech (MČR). O utrzymanie pozycji lidera mistrzostw będzie rywalizowała tam załoga Jan Kopecký/Pavel Dresler, która z powodzeniem startuje także w Mistrzostwach Świata WRC 2 – podczas ostatniej rundy we Włoszech zajęła drugie miejsce.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News